Prawo polskie chroni grunty rolne przed ich nierolniczym wykorzystywaniem. Dlatego nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, choć od tej zasady jest kilka wyjątków. Rolnikiem indywidualnym jest zaś osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia nie przekracza 300 ha. Ponadto taka osoba posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat mieszka (zameldowanie na pobyt stały) w gminie, na obszarze, której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, które osobiście prowadzi.
Zakup ziemi a jej wielkość
Bardzo ważną sprawą jest sama powierzchnia ziemi, jaką chcemy zakupić. Okazuje się, że nieruchomości rolne o powierzchni od 0,3 ha do 0,9999 ha może tak naprawdę kupić każdy – bez względu na profesję i cel. Nie trzeba starać się także o zgodę Dyrektora Generalnego KOWR. W tym przypadku jednak Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przysługiwać może prawo pierwokupu tej nieruchomości rolnej. Najpierw powinna zostać zawarta warunkowa umowa sprzedaży, ponieważ KOWR w ciągu miesiąca może skorzystać z pierwokupu. Natomiast, aby kupić nieruchomość rolną do 0,3 ha, do której nie stosuje się przepisów ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego, nie potrzeba żadnych zgód i każdy może ją nabyć. W tej sytuacji kupującemu nie zagraża prawo pierwokupu ze strony KOWR.
Zakup ziemi rolnej przez osobę, która nie jest rolnikiem bez zgody KOWR
Wyżej wymienione sytuacje nie są jedynymi, kiedy zainteresowany nie musi składać podania do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Jeśli ziemię:
- chce kupić osoba bliska zbywcy (chodzi o zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, rodziców małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione, ojczyma, macochę oraz pasierbów),
- kupujemy w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku,
- nabywamy w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego,
- kupujemy w wyniku podziału albo łączenia spółek handlowych lub w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy albo spółki cywilnej w spółkę handlową na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych,
– to nie potrzebujemy zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Kiedy osoba, która nie jest rolnikiem może kupić grunty rolne powyżej 1 ha?
Choć zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, to są wyjątki od tej zasady. Pewne jest, że w takiej sytuacji zakup ziemi rolnej przez osobę, która nie jest związana z rolnictwem będzie wymagać uzyskania zgody Dyrektora Generalnego KOWR. Z takim wnioskiem może wystąpić zbywca nieruchomości rolnej, osoba fizyczna zamierzająca utworzyć gospodarstwo rodzinne lub osoba fizyczna zamierzająca powiększyć gospodarstwo rolne.
Przeczytaj także: Dzierżawca czy właściciel ziemi – komu należą się dopłaty? Ministerstwo odpowiada na wniosek KRIR
Na wniosek zbywcy, oczywiście za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR, grunty rolne może nabyć osoba fizyczna, jak i prawna:
- która zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości,
- jeśli nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych,
- jeśli nie było możliwości sprzedaży nieruchomości rolnikowi indywidualnemu, chyba że nabycie tej nieruchomości ma nastąpić na podstawie innej niż sprzedaż czynności prawnej,
- gdy cena sprzedaży ziemi nie jest niższa niż 95% ceny zawartej w ogłoszeniu zamieszczonym przez co najmniej 30 dni na udostępnionym przez KOWR portalu.
Za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR osoba fizyczna może utworzyć gospodarstwo rodzinne (do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych), jeśli:
- posiada kwalifikacje rolnicze,
- zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości,
- zamieszka w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.
Kwalifikacje rolnicze – czym są?
Osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze uzyskała:
- wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe,
- tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej,
- wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,
lub posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.
Istnieje zatem sporo możliwości, aby zakupić ziemię rolną, nie będąc rolnikiem. Warto udać się do najbliższego ośrodka KOWR, by upewnić się, z której sposobności warto skorzystać.
Źródło: KOWR
fot. envato elements