
Rodzaj ziemi, umiejscowienie działki, dostęp do mediów – to tylko niektóre z parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę w procesie wyboru ziemi rolnej. Przyjrzyjmy się temu procesowi z bliska.
Zakup działki rolnej – weź pod uwagę te parametry
Jednym z ważniejszych kryteriów, jakie może zaważyć o opłacalności produkcji rolnej, jest lokalizacja działki. Na cenę mają wpływ rozmaite czynniki związane z ukształtowaniem terenu, nie od dziś wiadomo, że płaski teren np. w województwie wielkopolskim będzie łatwiejszy do zagospodarowania niż pofałdowane wzniesienia w innych częściach Polski.
Atrakcyjności doda dobry dostęp do naturalnie występującej wody lub do mediów, a także obecność drogi dojazdowej – tak, aby w sprawny sposób móc dostać się do swoich upraw z pomocą dużych maszyn rolniczych.
Działka zyskuje na wartości, jeśli nie jest zbytnio oddalona od miasta. Gęstość zaludnienia ma wpływ na jej wartość, a także sama popularność rolnictwa w regionie. Z drugiej jednak strony warto unikać ziemi usytuowanej w pobliżu ruchliwych dróg i fabryk ze względu na szkodliwe zanieczyszczenia mogące pogorszyć stan upraw.
Pamiętajmy, że grunty, które są schowane gdzieś na dalekim uboczu lub wciśnięte między inne – nie są zbyt atrakcyjne. Ważny jest także sam kształt działki – im jest bardziej regularny, tym lepiej.
Niezwykle ważne są także warunki środowiskowe – mikroklimat i warunki atmosferyczne (pogoda). Te parametry należy sprawdzić, korzystając także z obserwacji własnych czy rozmów z mieszkańcami.
Przeczytaj także o tym, jak ważna jest wielkość gruntów rolnych w procesie zakupowym: Zakup ziemi przez osobę, która nie jest rolnikiem – kiedy jest to możliwe?
Zakup działki rolnej – klasa ziemi
Rodzaj gleby – klasa bonitacyjna z pewnością wpłynie na plony. Żyzne gleby nie wymagają zbyt wielu zabiegów czy stosowania nawozów i co najważniejsze gwarantują lepsze zbiory. Warto inwestować w klasy najwyższe oznaczone od I do III a. Gleby klasy od IV do VI będą wymagać większego nakładu pracy, nie nadają się do uprawy wielu roślin i dają mniejsze plony.
Klasa I to gleby orne najlepsze, wypełnione składnikami odżywczymi, świetne do uprawy, przepuszczalne i przewiewne, wilgotne, zawierające próchnicę słodką, nie wymagają melioracji. Nadają się pod uprawę wszystkich roślin uprawnych, warzyw, pszenicy, lucerny, rzepaku, sadów.
Klasa II to gleby orne bardzo dobre, są równie świetne co gleby klasy I, ale bywają umiejscowione w gorszych warunkach rzeźby terenu. Są tylko trochę trudniejsze do uprawy, a przy średniej kulturze rolnej plony są nieco niższe.
Klasa III (a) to gleby orne dobre – są już w procesie degradacji. Można osiągnąć na nich wysokie plony żyta, jęczmienia, owsa i ziemniaków, a w warunkach wysokiej kultury rolnej dobre plony buraków cukrowych, pszenicy, warzyw i koniczyny czerwonej.
Zakup działki rolnej – to też jest istotne!
Przed zakupem ziemi powinniśmy także sprawdzić stan prawny gruntów, wpisy w księdze wieczystej, ale także niezwykle istotny jest plan zagospodarowania przestrzeni wokół ziemi. Można także zasięgnąć „języka” w sprawie wcześniejszego eksploatowania wybranej ziemi i poznać jej historię. Wszystko po to, aby obyło się bez niespodzianek w przyszłości, które mogłyby zaszkodzić plonom. Aby zweryfikować cenę, należy przeanalizować oferty i porównać parametry innych działek w stosunku do ich wartości rynkowej.
Źródło: stat.gov.pl
fot. envato elements