StoryEditor

Zamrożenie cen prądu na wsi – to już pewne!

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych. Jakie jeszcze podmioty na wsiach skorzystają z tego rozwiązania? Do kiedy będzie obowiązywał czas ochronny?

16.12.2024., 12:10h

Zamrożenie cen prądu w 2025 roku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej, ceny energii dla gospodarstw domowych pozostaną zamrożone na poziomie 500 zł/MWh netto. Gdyby nie ta decyzja, odbiorcy musieliby zapłacić ok. 623 zł/MWh – w przypadku ceny energii elektrycznej w grupie taryfowej G od sprzedawców z urzędu. Takie stawki zostaną utrzymane do końca września 2025 roku. Ustawa ta już obowiązuje:

– Ceny prądu dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku pozostaną na dotychczasowym poziomie. Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii. Ta decyzja to zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa finansowego dla polskich rodzin. Mrożenie cen energii to krok, który wspiera gospodarstwa domowe w trudnych czasach. Wspieramy ludzi, jednocześnie budujemy zielony miks energetyczny, który obniży ceny energii – już w listopadzie napisała na swoim profilu w serwisie społecznościowym X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Przeczytaj także: Będą wyższe kary za brak OC ciągnika rolniczego w 2025 roku!

Zamrożenie cen a podmioty wrażliwe

Nieco inne zasady będą obowiązywać w kontekście podmiotów wrażliwych. W tym przypadku ceny maksymalne ustalono na poziomie 693 zł za MWh netto. Z takiego rozwiązania skorzystają jednostki samorządu i podmioty wrażliwe: szkoły, szpitale, żłobki, noclegownie, domy pomocy społecznej. W tej bardziej komfortowej sytuacji będą one krócej niż gospodarstwa domowe, bo do końca marca 2025 roku. Ulga ta ma kosztować dodatkowe 150 mln zł. W 2025 roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nie zostaną objęte preferencyjnymi stawkami.

Nowe Taryfy w 2025 Roku – zasady

W połowie 2025 roku spółki energetyczne naliczą nowe taryfy. Wynik będzie podstawą oszacowania ewentualnej pomocy ze strony rządu. Sprzedawcy energii elektrycznej z urzędu do 30 kwietnia 2025 roku mają złożyć do Prezesa URE wnioski o zmianę swoich taryf, które obowiązują do końca 2025 roku. Jeśli tego nie zrobią, zostaną wstrzymane wypłaty rekompensat za sprzedaż energii poniżej ceny taryfowej. 

Zwolnienie z opłaty mocowej

Ponadto, odbiorcy energii elektrycznej pobierający energię z punktów o napięciu nieprzekraczającym 1 kV (głównie gospodarstwa domowe), będą zwolnieni z opłaty mocowej do połowy 2025 roku.

Fot. envato elements

źródło: gkpge.pl, gov.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. grudzień 2024 15:01