Konkurs „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca” przeznaczony jest dla uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, kończących się egzaminem dojrzałości. Nagrodą dla laureatów konkursu jest indeks wyższej uczelni rolniczej i możliwość studiowania na wybranym przez siebie kierunku studiów! O tym, że warto podjąć rękawicę i przystąpić do konkursu mówili laureaci poprzednich edycji konkursu na konferencji inauguracyjnej 20 listopada na SGGW w Warszawie. Przyszli następcy podkreślali, że przystąpienie do pracy nad projektem pozwoliło im po raz pierwszy na poważnie przyjrzeć się rodzinnym gospodarstwom i zastanowić w co inwestować i jaki kierunek produkcji rozwijać. Niektórzy z nich, jak Sylwia Kotlewska, wprowadzili swoje pomysły w życie.
– Z niektórych musiałam zrezygnować, inne trochę przystosować do rzeczywistości, ale praca na konkurs była zaczynem dla zmian w naszym gospodarstwie – mówiła młoda rolniczka, absolwentka SGGW.
Zasady konkursu na konferencji objaśniła dr Anna Grontkowska. – W pierwszym etapie konkursu uczniowie przygotowują projekt modernizacji dowolnego, rzeczywiście istniejącego gospodarstwa rolnego. Projekty oceniane są przez regionalne komisje konkursowe, powoływane przez rektorów poszczególnych uczelni rolniczych – opisywała. Członkowie komisji są specjalistami z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej i ekonomii. Prace należy przygotować i przesłać do komisji regionalnej do 9 lutego 2015 roku. W tym samym terminie do siedziby Fundacji Schumana należy przesłać formularz zgłoszeniowy pracy.
Najlepsze projekty wybrane przez komisje kwalifikują się do drugiego etapu konkursu – finału, który odbędzie się 27 marca 2015 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po prezentacji swojego projektu modernizacji gospodarstwa finaliści odpowiadają na pytania komisji konkursowej. Najlepsi z nich zostają nagrodzeni indeksem wyższej uczelni rolniczej. Tym samym mają prawo po ukończeniu szkoły podjąć studia na dowolnie wybranym przez siebie kierunku studiów na uczelniach biorących udział w projekcie.
Konkurs „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca” jest skierowany do młodzieży aktywnie uczestniczącej w prowadzeniu gospodarstwa rodziców i zainteresowanej rozwojem wsi. Jego celem jest zmobilizowanie młodzieży z obszarów wiejskich do większej aktywności pozaszkolnej, a także zwiększenie liczby młodych osób z małych miejscowości, które po edukacji ponadgimnazjalnej udają się na studia wyższe.
Jeszcze raz zachęcamy do nadsyłania prac!
pj
StoryEditor
Zaplanuj modernizację gospodarstwa i zgarnij indeks!
Polska Fundacja im. Roberta Schumana i redakcja „top agrar Polska” gorąco zachęcają do udziału w konkursie „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca”. Autorzy najlepszych projektów dostaną wolny wstęp na wybraną uczelnię rolniczą.