StoryEditor

Zapowiadane są zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. MRiRW chce mieć więcej danych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce mieć więcej danych od rolników, tak aby Inspekcja Weterynaryjna miała dostęp do kompletnych informacji o zwierzętach w gospodarstwie. Dlatego też zapowiadane są w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Kiedy w życie wejdą nowe przepisy?
26.10.2023., 09:10h
Ministerstwo rolnictwa wprowadza zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Chce zwiększyć zakres informacji gromadzonych od rolników w komputerowej bazie danych.

- Zmiany te zapewnią organom Inspekcji Weterynaryjnej dostęp do kompletnych informacji niezbędnych w ramach prowadzonego nadzoru nad identyfikacją i rejestracją zwierząt oraz dokonywania kontroli w zakresie bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie - tłumaczy ministerstwo.

Rejestracja świń na użytek własny w bazie IRZ

Od nowego roku rolnicy, którzy utrzymują świnie na użytek własny będą mieć możliwość zarejestrowania ich w bazie IRZ. Resort utworzył bowiem nowy model produkcji świń w danej siedzibie stada wyłącznie w celu produkcji mięsa na swoje potrzeby.
 
- Informacja dotycząca takiego modelu produkcji świń jest istotna z punktu widzenia kontroli w zakresie bioasekuracji przez organy Inspekcji Weterynaryjnej – podkreśla resort rolnictwa.
 

Przemieszczenie padłych ptaków

Rolnicy będą mieć także możliwość zarejestrowania w komputerowej bazie danych przemieszczenia padłych ptaków lub zamarłych jaj wylęgowych do innych miejsc niż do zakładu przetwórczego lub spalarni (np. do zakładów wytwarzających karmę dla zwierząt futerkowych).
 

Informacja o śmierci zwierzęcia

Nowe przepisy umożliwią także zarejestrowanie nowego typu zdarzenia w katalogu zdarzeń zwierzęcych informującego o „śmierci zwierzęcia w innych okolicznościach” niż padnięcie, zabicie, poddanie ubojowi lub poddanie zwierzęcia ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii. Umożliwi to umieszczenie w bazie danych informacji o śmierci zwierzęcia np. zagryzionego przez wilki.
 

Zdarzenia dla rzeźni - szerszy katalog

Ministerstwo rolnictwa wprowadza również dodatkowy typ zdarzenia w katalogu zdarzeń dla rzeźni, jak „ubój po przemieszczeniu zwierzęcia do rzeźni z państwa członkowskiego albo z państwa trzeciego”. Wynika to z praktycznej potrzeby umożliwienia wprowadzenia do bazy zdarzeń przekazywanych przez rzeźnie dotyczących uboju zwierząt, które nie zostały przemieszczone z siedziby stada zarejestrowanej na terenie kraju.
 

Utrzymywanie drobiu

Projekt rozporządzenia wprowadza również nową klasyfikację „inny” w opisie systemu utrzymywania drobiu w zakładzie drobiu. Zmiana ta umożliwi gromadzenie informacji o zakładach drobiu, w których prowadzona jest inkubacja i wylęg jaj.
 

Wszczepiany transponder zamiast elektronicznego identyfikatora

Poza tym ministerstwo rolnictwa zmienia wyrażenie „elektroniczny identyfikator” na „wszczepiany transponder” w odniesieniu do miejsca umieszczenia zastosowanego środka identyfikacji. Elektroniczne identyfikatory to kolczyki elektroniczne, elektroniczne opaski, kapsułki dożwaczowe (bolusy) oraz wszczepiane transpondery.
 
 
Wprowadzona zmiana wyłączy z obowiązku wskazanie, na którym uchu został założony kolczyk elektroniczny, na którą pęcinę została założona elektroniczna opaska (zarówno kolczyk elektroniczny, jak opaska elektroniczna są widoczne na zwierzęciu), lub wskazanie lokalizacji kapsułki ceramicznej (bolusa), która jest aplikowana przeżuwaczom wyłącznie do żwacza. W przypadku wszczepianego transpondera wskazanie miejsca jego umieszczenia jest zasadne, ponieważ przepisy umożliwiają umieszczenie transpondera w dwóch miejscach:  pomiędzy skórą a chrząstką tylnej części lewego ucha lub poniżej chrząstki tarczowej lewego ucha.
 
Nowe przepisy uwzględniają też, że weterynaryjny numer identyfikacyjny nie zawsze został nadany w drodze decyzji.
 
Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2024 roku.
 
oprac. przez tygodnik-rolniczy
Fot: Bernat
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 17:00