StoryEditor

Zdobyliśmy Chiński Mur

Wielki Chiński Mur to jedna z nielicznych budowli widziana z kosmosu. My mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć, ale wspiąć się na Wielki Chiński Mur – oczywiście tylko na jego fragment. Nie jest to wymurowana płaska kładka, to schody w górach.
15.09.2018., 09:09h
Nasza grupa zdobyła Wielki Chiński Mur! Polska flaga i symbol "top agrar Polska" zapisały się w historii Wielkiego Chińskiego Muru. Byliśmy tam, gdzie każdy odwiedzający Chiny chce dotrzeć i marzy o tym, by postawić nogę na jednym z 7 Cudów Świata.

Chińskim cesarzom nie brakowało wyobraźni i wizji. By ochronić kraj przed potencjalnymi najeźdźcami z północy. Już książę Qi postanowił zbudować Mur, który nie tylko miał chronić miasta, ale później ochronić cały kraj.

Ogromne wrażenie

Stojąc na Wielkim Chińskim Murze, podziw miesza się z niedowierzaniem. Jak grubo ponad 2000 lat temu ludzie byli w stanie w terenie górzystym wznieść taką budowlę? Kamienne schody, co kilkaset metrów wieże obserwacyjne, to wszystko na kilka, kilkanaście metrów wysokie.
Jak tłumaczy nam przewodniczka, Chiński Mur jest nie tylko najdłuższym murem na świecie, ale także największym cmentarzem. Tysiące ludzi wnoszących kamienie na swoich plecach przypłaciło życiem morderczą pracę. Nie przewożono ich na cmentarz, tylko ciała wrzucano do fundamentów muru i w ten sposób grzebano. Świadomość tego faktu sprawia, że wejście  na Chiński Mur ma zupełnie inny wymiar.

Budowla sprzed ponad 2500 lat

Pierwsze zaczątki Wielkiego Muru powstały prawie 7 wieków przed narodzeniem Chrystusa. Ale tak naprawdę rozmach nadał mu Wielki Cesarz Qin z Dynastii Qin, który zjednoczył chińskie księstwa i stworzył silne państwo dwa wieki p.n.e. Kolejna dynastia Han rozbudowywała Wielki Mur, by chronić szlak jedwabny, biegnący na zachód.

Jednak  dopiero za czasów panowania dynastii Ming od XIV do XVII wieku Wielki Mur nabrał potężnych rozmiarów i był regularnie restaurowany i utrzymywany w dobrym stanie. Jego zadaniem była ochrona państwa przed najazdem wrogów z północy. Tylko wielkie bramy wjazdowe pozwalały przekroczyć ten swoisty kordon zaporowy.

Przywrócenie świetności

W czasach współczesnych dopiero pod koniec lat 60. XX wieku rozpoczęto rekonstrukcję i modernizację Wielkiego Muru, którego długość sięga ponad 10 tys. km. Niektóre źródła podają, że zidentyfikowane fragmenty muru dowodzą iż osiągał nawet prawie 20 tys. km.
Obecnie mur jest odnawiany i rekonstruowany dla turystów, którzy mogą podziwiać jego majestat tylko we fragmentach. Ta wyjątkowa budowla biegnie przez góry, zatem zdobywanie kolejnych stopni w kierunku szczytu to nie lada wyzwanie, gdyż stopnie są różnej wysokości, a droga raz szersza raz węższa z krętymi podejściami.

Wrażenie jest niesamowite, zważywszy na fakt, że ta fortyfikacja obronna w swym odtworzonym kształcie powstała ponad 2 tys. lat temu wyłącznie z wykorzystaniem siły ludzkiej i fantazji konstruktorów.

Polski akcent

Byliśmy na Wielkim Chińskim Murze i zadbaliśmy o to, by w tym dniu powiała na nim polska flaga. Oczywiście turyści z całego świata mogli też dowiedzieć się, że to właśnie grupa Czytelników "top agrar" rozwinęła polską flagę. To taki nasz maleńki wkład w 100-lecie naszej niepodległości.
Karol Bujoczek
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. styczeń 2025 17:58