StoryEditor

Zdrowe wnioski w dobie pandemii

Na prośbę rolników powiatu łukowskiego (zagłębie produkcji świń na Lubelszczyźnie) Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej w stanowisku z 24 marca br. apeluje o dopuszczenie na wniosek hodowcy trzody chlewnej dodatkowej procedury wystawiania świadectw zdrowia zwierząt na przemieszczanie do rzeźni.
25.03.2020., 17:03h
Zdaniem Zarządu, wskazane byłoby, aby w obecnej sytuacji obrót dokumentów odbywał się w sposób elektroniczny. Obecnie już funkcjonuje wydawanie pozwolenia na przemieszczanie świń przez powiatowego lekarza weterynarii za pomocą poczty e-mail. LIR wnioskuje, aby wystawianie świadectwa również odbywało się drogą e-mailową bez konieczności wizyty w gospodarstwie lekarza weterynarii. Izba proponuje, aby świadectwo zdrowia zwierząt lekarz weterynarii wystawiał na podstawie oświadczenia właściciela, a następnie odesłał je elektronicznie bezpośrednio hodowcy, zaś płatność za tę czynność nastąpiłaby przelewem.

„Należy pamiętać, że w punkcie skupu obecny jest lekarz weterynarii, który kontroluje dostarczane zwierzęta również pod względem chorób klinicznych. W związku z tym podwójne badanie przez lekarzy (w gospodarstwie i punkcie skupu) w obliczu wzrastającej liczby zarażeń konowirusem u ludzi wydaje się zbyteczne. Ważne jest, by była dodatkowa procedura na życzenie właściciela zwierząt, który na bieżąco obserwuje stado i posiada umiejętność korzystania z nośników elektronicznych” – czytamy w uzasadnieniu stanowiska LIR.

Zarząd Izby wnioskuje też o umożliwienie procedury elektronicznego obiegu dokumentów w przypadku paszportów dla bydła mlecznego. Proponuje, by paszporty były przesyłane bezpośrednio hodowcy na jego konto, w takim formacie, aby mógł je wydrukować. Jest także zdania, by pula harmonogramów, które są przyklejane do paszportów była przesyłana rolnikowi bezpośrednio do miejsca zamieszkania przez Pocztę Polską – wówczas każdy rolnik mógłby nakleić dany hologram na wydrukowany paszport. Zdaniem Zarządu LIR wprowadzenie takich działań wydaje się niezbędne i konieczne w obecnym czasie, bo w znacznym stopniu ograniczyłoby kontakty międzyludzkie, a więc rozprzestrzenianie się koronawirusa.
as
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 12:27