StoryEditor

Ze zbiorami nie trzeba czekać do 15 lipca

Wśród rolników pojawiły się ostatnio informacje, jakoby ze względu na zazielenienie dopłat bezpośrednich nie można w tym roku rozpocząć koszenia jęczmienia czy rzepaku przed 15 lipca.
06.07.2015., 14:07h

Pod koniec ubiegłego tygodnia zgłaszali się do naszej redakcji zaniepokojeni rolnicy z informacją, że ze względu na obowiązek dywersyfikacji upraw wynikający z zazielenienia dopłat bezpośrednich, wszystkie zadeklarowane we wniosku uprawy muszą być utrzymane na polu przynajmniej do 15 lipca. Co zatem w takiej sytuacji z koszeniem jęczmienia ozimego – w Wielkopolsce rolnicy w ostatnich rozpoczęli już koszenie tego zboża. Wielu gospodarzy z obawy przed sankcjami w razie kontroli z ARiMR zastanawiało się nad opóźnieniem żniw.
Choć ta informacja na pierwszy rzut oka wydawała się absurdalna, ze względu na nowe przepisy (które nawiasem mówiąc miały przecież uprościć system dopłat bezpośrednich) poprosiliśmy o wyjaśnienie w instytucjach odpowiedzialnych za wdrażanie dopłat. W centrali ARiMR telefonicznie od ręki zdementowano tę informację, a Dariusz Mamiński – radca ministra Sawickiego – przesłał do nas dziś drogą mailową następujące wyjaśnienie:

Uprzejmie informuję, że od 2015 r. nowym obowiązkowym elementem systemu płatności bezpośrednich jest zazielenienie, realizowane przez 3 praktyki, tj.: dywersyfikację upraw, utrzymanie trwałych użytków zielonych (TUZ) oraz utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA).

W ramach dywersyfikacji upraw gospodarstwa, w których występuje od 10 do 30 ha gruntów ornych, zobowiązane są do prowadzenia co najmniej 2 różnych upraw na gruntach ornych, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych. Natomiast gospodarstwa powyżej 30 ha gruntów ornych zobowiązane są do prowadzenia co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95% gruntów ornych.

Niemniej jednak przepisy unijne przewidują pewne wyłączenia z obowiązku spełniania dywersyfikacji  upraw, m.in. dla gospodarstw, w których ponad 75% użytków rolnych to trwałe użytki zielone lub gospodarstw o wysokim (ponad 75%) udziale gruntów ornych wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych albo ugorowanych, pod warunkiem, że pozostałe grunty orne nie przekraczają 30 hektarów.

W okresie od 15 maja do 15 lipca organ kontrolny będzie sprawdzał realizację dywersyfikacji upraw. Kontrola w tym zakresie będzie możliwa zarówno na podstawie obecności uprawy, jak i jej pozostałości (np. ścierniska) znajdujących się na polu po zbiorze, pod warunkiem, że pozostałości te będą stanowiły wyraźnie widoczny dowód uprawy. 

Możemy zatem uspokoić naszych Czytelników – nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że rozpoczęcie żniw przed 15 lipca jest niezgodne z przepisami o dopłatach bezpośrednich.
gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 10:55