StoryEditor

Ziemia KOWR użytkowana przez Agromax sp. z o.o. niebawem trafi do rolników!

Ziemie po wygasłej dzierżawie trafiły w użyczenie Stadninie Koni w Prudniku tylko czasowo - zapewnia ministerstwo rolnictwa. Ostatecznie nieruchomości będą sukcesywnie przygotowywane przez KOWR do ponownego rozdysponowania wśród rolników indywidualnych. Co dalej z przetargami?

wk
25.11.2024., 14:19h

Poseł Michał Woś zwrócił się do ministerstwa rolnictwa z prośbą o wyjaśnienia w sprawie rozdysponowania gruntów po Przedsiębiorstwie Rolno-Przemysłowym Agromax sp. z o.o. - Z informacji uzyskanych od rolników z województwa śląskiego wynika, że KOWR przekazał powyższe grunty w formie użyczenia Stadninie Koni Prudnik sp. z o.o., która jest spółką z udziałem Skarbu Państwa. Rolnicy wyrażają niezadowolenie z tego faktu, wskazując na brak możliwości ubiegania się o dzierżawę lub zakup tych gruntów, co w ich opinii jest niezgodne z obowiązującymi przepisami oraz priorytetami KOWR w zakresie poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych – napisał w interpelacji poseł M. Woś.

Poseł zwrócił uwagę, że ziemie przekazano bez przetargu, a taka decyzja może być sprzeczna z misją KOWR, której celem jest poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, a nie wspieranie podmiotów państwowych.

Jak działa KOWR po zakończeniu dzierżawy?

W swojej odpowiedzi ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że proces rozdysponowania przejętych nieruchomości po zakończonych już umowach dzierżawy wskazuje, że podejmowane przez KOWR działania muszą w sobie łączyć spełnienie dwóch celów ustawowych:

  • poprawę struktury powierzchniowej gospodarstw rodzinnych,
  • dbałość o majątek Skarbu Państwa, tak aby nie doszło do jego pogorszenia.

- KOWR nie może rozpocząć procesu rozdysponowania nieruchomości dopóki nie jest w stanie zagwarantować, że nieruchomość będzie mogła być użytkowana przez nowo wyłonionego dzierżawcę. Zatem prawidłowe wykonywanie dzierżawy i zwrot przedmiotu dzierżawy w odpowiednim stanie są istotne w zakresie zachowania ciągłości produkcyjnej gruntu rolnego, w szczególności zachowania zdolności produkcyjnej przedmiotu dzierżawy, która polega na zabezpieczeniu właściwości wytwórczych np. gruntów rolnych oraz przystosowaniu budynków i urządzeń do wymagań prowadzonej działalności rolniczej – napisał w odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

image

Rolnictwo w przebudowie: Minister Siekierski o ziemi, dzierżawach i przyszłości sektora

I z tego właśnie powodu 6 sierpnia 2024 r. pomiędzy Oddziałem Terenowym KOWR w Częstochowie a „Stadniną Koni Prudnik” została zawarta umowa użyczenia, której przedmiotem są zabudowane nieruchomości o łącznej powierzchni 2 451,9045 ha, położone na terenie gmin: Racibórz, Krzanowice, Krzyżanowice, Rudnik, Strzybnik i Szonowice, pochodzące z dwóch wygasłych umów dzierżawy zawartych z Przedsiębiorstwem Rolno-Przemysłowym „AGROMAX” sp. z o.o. Umowa użyczenia zawarta została na okres do dnia 31 grudnia 2024 r. W stadninie KOWR posiada 100% udziałów.

Spór sądowy między KOWR a Agromax

Jak informuje MRiRW OT KOWR w Częstochowie w związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia umów dzierżawy zawartych z PR-P „AGROMAX” przygotował projekt Programu Restrukturyzacji Gospodarstw Rolnych Rudnik oraz Tworków Wojnowice. Po przejęciu tych nieruchomości, KOWR planował przeprowadzić restrukturyzację gruntów dzierżawionych dotychczas przez „AGROMAX” zgodnie z założeniami zawartymi w tym Programie.

W związku z zakończeniem 14 czerwca 2023 r. umów dzierżawy i trwającym postępowaniem sądowym z powództwa spółki – nieruchomości te pozostawały we władaniu spółki. Dopiero wyrok Sądu Okręgowego w Rybniku z 17 kwietnia 2024 r. zakończył spór w tym zakresie i spółka zdecydowała się wydać nieruchomości. Odbiór nieruchomości następował sukcesywnie. Pierwszą część gruntów o łącznej powierzchni ok. 866 ha spółka wydała protokołem zdawczoodbiorczym 27 maja 2024 r., a pozostała część przekazywana była 25-26 lipca i 1 sierpnia 2024 r.

image

“Tę ziemię całował Papież - a my ją sprzedajemy?! O co tu chodzi?!” - relacja z Komisji Rolnictwa

- Należy więc zauważyć, że wydanie tych gruntów następowało w zaawansowanym już sezonie wegetacyjnym. Z tych więc powodów przedwczesne było ogłaszanie przez KOWR wykazów na dzierżawę, a tym bardziej na sprzedaż, która wymagała wykonania uprzedniej wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Zabezpieczenie nieruchomości przejętych od PR-P „AGROMAX” w drodze użyczenia było działaniem uzasadnionym i odpowiedzialnym ze strony KOWR. Ponadto działania takie mają na celu umożliwienie utrzymania kultury rolnej gruntów, do czasu ich rozdysponowania, w drodze przetargów ograniczonych do rolników indywidualnych. – tłumaczy w piśmie wiceminister S. Krajewski.

Ziemia po Agromax dla rolników indywidualnych!  

Resort rolnictwa zapewnia, że nieruchomości po wygasłych umowach zawartych z „AGROMAX” sp. z o.o. będą sukcesywnie przygotowywane przez KOWR do ponownego rozdysponowania.

- Niewątpliwie Oddział Terenowy KOWR w Częstochowie w pierwszej kolejności podejmie działania zmierzające do zaspokojenia potrzeb rolników indywidualnych, zważywszy na to, że ustawodawca powierzył KOWR jako priorytetową misję - poprawę struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych – kontynuuje S. Krajewski.

Pozytywna ocena rolników

W listopadzie 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Społecznej działającej przy OT KOWR w Częstochowie, na którym omówione zostały kwestie zagospodarowania wszystkich nieruchomości przejętych od PR-P „AGROMAX”, w tym m.in. możliwości wydzierżawienia niezabudowanych nieruchomości rolnych o powierzchniach większych niż 150% średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju oraz wydzierżawienia zabudowanych nieruchomości rolnych o powierzchniach większych niż trzykrotność średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie. Rada jednogłośnie pozytywnie rozpatrzyła propozycje KOWR w tym zakresie. Ponadto członkowie Rady, w wyniku dyskusji na temat rodzaju planowanych przetargów, wyrazili stanowisko co do ponownego rozdysponowania przez OT KOWR w Częstochowie nieruchomości w drodze przetargów ustnych ograniczonych do rolników indywidualnych.

- Zatem KOWR podejmie w najbliższym czasie proces przygotowania wykazów, a w dalszej kolejności publikował będzie ogłoszenia przetargowe i wyznaczał terminy przetargów. Wszelkie informacje w tym zakresie będą ogłaszane publicznie, tak aby dotarły do jak największego grona rolników indywidualnych i w ten sposób, by jak największa grupa rolników mogła uczestniczyć w przetargach ograniczonych. Informacje o planowanych przetargach publikowane są m.in. na stronie internetowej KOWR – podsumował wiceminister Krajewski.

wk

 

 

wkwk
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 12:45