StoryEditor

Ziemia z przetargu ofertowego. To nie takie proste

W najnowszym, czerwcowym numerze „top agrar Polska” kolejny raz podejmujemy temat sprzedaży gruntów rolnych, tym razem przez przetargi ofert pisemnych.
23.05.2015., 07:05h

Czy rzeczywiście możliwość odbycia przetargu ofert pisemnych pomaga ograniczyć spekulację ziemią i tworzy przyjazny klimat dla nabycia gruntów przez gospodarstwa rodzinne? Okazuje się, że nie zawsze – szczegóły poznacie Państwo po lekturze najnowszego numeru „top agrar Polska”. A poniżej prezentujemy odpowiedź, które na powyższe pytanie otrzymaliśmy z Agencji Nieruchomości Rolnych. W piśmie z biura prasowego  ANR czytamy, że „Przetargi ofertowe są organizowane na wniosek samych rolników. To komisje przetargowe (składające się m.in. z rolników) sprawdzają dokumenty wymagane przez ANR w ogłoszeniu przetargu i kwalifikują do uczestnictwa w przetargu. Tak więc rolnicy są grupą najbardziej upoważnioną do oceny i komentowania funkcjonowania przetargów ofertowych.”

Centrala ANR podaje, że „Jednym z zasadniczych powodów wprowadzenia przetargów ofert pisemnych było podjęcie działań umożliwiających sprzedaż ziemi rolnikom indywidualnym na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Agencja wyposażona została w narzędzie prawne, które umożliwia realizację tego zadania (art. 29 ust. 3 i 3b UGNUR). Kierując się w przypadkach uzasadnionych względami gospodarczymi, może ona na podstawie przetargu ofert pisemnych (konkursu ofert) ustalić osobę nabywcy.

Agencja idąc naprzeciw oczekiwaniom rolników sporządziła zasady przeprowadzania przetargów ograniczonych ofert pisemnych na sprzedaż. Szczegółowe zasady, z uwzględnieniem specyfiki każdego z regionów powinny być dostępne w Izbach Rolniczych lub w oddziałach terenowych ANR, bo to one wspólnie decydują o ostatecznych kryteriach.
W okresie od początku stycznia 2013 roku do końca grudnia 2014 roku na wnioski Izb Rolniczych przeprowadzono 200 przetargów ograniczonych ofert pisemnych, z czego tylko 38 przetargów zostało zakończone podpisaniem umowy sprzedaży gruntów Zasobu WRSP. Co oznacza, że co piąty przeprowadzony przez ANR przetarg na sprzedaż gruntów był skuteczny.
W pierwszym kwartale 2015 roku skuteczność przeprowadzanych przetargów wzrosła. Na 45 przeprowadzonych przez ANR przetargów ograniczonych ofert pisemnych 15 przetargów zostało zakończone podpisaniem umowy sprzedaży. Oznacza to, że co trzeci przetarg był skuteczny.”

Na podst. Biura Rzecznika Prasowego ANR opr. pł

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 08:47