StoryEditor

Zna się na rolnictwie i chce rozwijać gospodarstwo

Produkcja mleka od ok. 50 krów jest podstawą funkcjonowania gospodarstwa rodziny Grelów z woj. śląskiego. Gospodarze mogą być spokojni o przyszłość, bo syn Mateusz, fan rolnictwa, zna się na nim najlepiej w regionie.

14.02.2025., 12:35h

Deszcz wartościowych nagród spadł wczoraj na Mateusza Grelę, ucznia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu (woj. śląskie), który pokonał trzydziestu konkurentów i wygrał w finale Olimpiady Młodych Producentów Rolnych na etapie województwa śląskiego.

Dlaczego warto wziąć udział w Olimpiadzie?

42. Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych przeprowadzony został 13 lutego w ZSCKR w Żarnowcu. Inicjatorem i organizatorem Olimpiady Młodych Producentów Rolnych jest Związek Młodzieży Wiejskiej z siedzibą w Warszawie, przy współpracy ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz z instytucjami i podmiotami zaangażowanymi w rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Wydarzenie swoim patronatem objął między innymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski. 

Do głównych celów i założeń Olimpiady, która umożliwia współzawodnictwo z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno w wymiarze praktycznym jak i teoretycznym należą:

  • rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych;
  • rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego;
  • popularyzacja osiągnięć i innowacji w rolnictwie.
image
Laureaci Olimpiady wraz z gronem partnerów i sponsorów nagród.
FOTO: Beba

W Olimpiadzie mogą brać udział producenci rolni w wieku od 16 do 40 roku życia, uczniowie szkół średnich, zasadniczych szkół zawodowych oraz pozostałych szkół ponadpodstawowych kształcących w obszarze rolnictwa oraz studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych.

Finał Wojewódzki Olimpiady poprzedzony został eliminacjami na szczeblu gmin, powiatów i szkół.

Na jakie pytania odpowiadali uczestnicy?

Podczas wczorajszego finału w Żarnowcu 32 uczestników najpierw rozwiązało test składający się z 50 pytań w tym 40 pytań jednokrotnego wyboru oraz 10 pytań wielokrotnego wyboru, z tematyki ogólnej, m.in. produkcji polowej, produkcji zwierzęcej, BHP oraz KRUS.

– Na tej podstawie wyłoniliśmy 10 osób, które zakwalifikowały się do drugiej części, gdzie każda musiała odpowiedzieć na dwa wcześniej wylosowane pytania. Po zsumowaniu wszystkich wyników i powstała ostateczna klasyfikacja – poinformował Łukasz Duda z KRUS w Katowicach, przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej.

image
Łukasz Duda, KRUS w Katowicach
FOTO: Beba

W skład Komisji weszli również: Justyna Janosik – kierownik OR ARiMR w Zawierciu, Zygmunt Skwira – kierownik KRUS w Katowicach, Paweł Bartos – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zawierciu oraz  Bartłomiej Pustułka – asystent wiceministra Adama Nowaka MRiRW.  

– Naprawdę wielu uczestników bardzo dobrze poradziło sobie z odpowiedziami, a czasem po prostu zabrakło szczęścia przy losowaniu pytań. Uczestnicy byli dobrze przygotowani – dodaje Łukasz Duda.

Zakres tematyczny, obowiązujący Olimpiady Młodych Producentów Rolnych obejmuje materiał z następujących działów:

  • produkcja roślinna, nawożenie i ochrona roślin;
  • produkcja zwierzęca;
  • mechanizacja rolnictwa;
  • ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, biometan i biogaz, zmiany klimatu;
  • ekonomika i zarządzanie, system ubezpieczeń rolniczych;
  • bezpieczeństwo i higiena pracy;
  • zagadnienia dotyczące PROW 2014-2020 oraz PS WPR 2023 – 2027.
image
Matuesz Grela w trakcie części ustnej.
FOTO: Beba

Warto podkreślić, że uczestników wszystkich etapów obowiązuje znajomość aktualnych treści czasopism rolniczych, aktów prawnych oraz stawek obowiązujących rolników na dzień przeprowadzania danego etapu Olimpiady.

Kto wygrał Olimpiadę w województwie śląskim?

Po kilku godzinach zmagań, największą liczbę punktów zgromadził Mateusz Grela, następnie Paweł Makowski i Jakub Słota. Trójka laureatów etapu wojewódzkiego otrzymała zaproszenie do półfinału krajowego, a finał konkursu zaplanowany jest tradycyjnie na połowę marca podczas targów Agrotech w Kielcach. Czołowa dziesiątka odebrała pamiątkowe dyplomy i bogaty kosz nagród ufundowanych przez licznych sponsorów.

image
Laureaci Finału Olimpiady w woj. śląskim.
FOTO: Beba

– Widzę swoją przyszłość w gospodarstwie z produkcja zwierzęcą. Interesuje mnie przede wszystkim hodowla, ale również produkcja polowa – powiedział tuż po zejściu z najwyższego stopnia podium tegoroczny laureat, na co dzień uczeń Żarnowieckiego technikum, który pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa w pobliskiej wsi Koryczany. Jak zaznacza, w takich konkursach trzeba mieć trochę szczęścia z doborem pytań, ale najważniejsze jest bieżące interesowanie się szeroko pojętym rolnictwem i pomoc w prowadzeniu gospodarstwa.

image
Matuesz Grela odbiera gratulacje od Lesława Siedlaka, dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
FOTO: Beba

– Test był dla mnie łatwy, bo można było w spokoju się zastanowić nad właściwą odpowiedzią. W części ustnej miałem opisać budowę i przeznaczenie wałów uprawowych oraz omówić opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną – wspomina młody adept rolnictwa, którego celem na przyszłość jest dalszy rozwój gospodarstwa i poszerzenie produkcji mleka.

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. luty 2025 13:01