W najbardziej aktualnej wersji rozporządzenia czytamy, że:
- W skład rady wchodzi 2 przedstawicieli izby rolniczej oraz po jednym przedstawicielu organizacji rolniczych, funkcjonujących na terenie działania OT KOWR. Takich oddziałów w kraju jest 17 (w woj. zachodniopomorskim – obok Szczecina, jest jeszcze Koszalin).
- Rada liczy od 7 do 15 członków.
- W przypadku, gdy więcej niż 13 organizacji rolniczych wskaże swych członków do rady, w jej skład wchodzą te, które liczą najwięcej członków.
- Pierwszy nabór do rad ruszył od 10 lutego, a pierwsza dwuletnia kadencja rad wystartowała 15 marca.
- Rady społeczne mają być gremium doradczym i opiniującym dla dyrektora OT KOWR.
- Opinie dla dyrektora OT KOWR mają być formułowane pisemnie.
- Posiedzenia rady są zwoływane na wniosek dyrektora KOWR lub co najmniej połowy liczby członków rady, nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Posiedzenie może się odbyć przy obecności minimum połowy członków rady.
- Głosowania rady są jawne, odnotowane w protokole. Protokół ma być udostępniany członkom rady.
- Członkom rady nie przysługuje wynagrodzenie, a jedynie zwrot kosztów przejazdu na posiedzenie, wg zasad określonych rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej.
Należy życzyć sobie tego, by osoby zasiadające w radach społecznych przy OT KOWR w zgodzie i roztropnie pilnowały interesów wsi i rolników. Lista nazwisk Członków Rad Społecznych dostępna jest TUTAJ.
Przypomnimy, że KOWR – powstały 1 września 2017 r. – wchłonął Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego oraz zarządza gruntami, jakie pozostały w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Praktycznie pół roku od powstania KOWR trwało powołanie rad społecznych. Nasza redakcja już rok temu przestrzegała przed podobnymi opóźnieniami w pracy na Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.
pł
Fot. Łuczak