StoryEditor

Znamy podstawę do naliczania podatku rolnego

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił średnią cenę skupu żyta, będącą podstawą do naliczania rolnikom przez gminy podatku rolnego na rok 2015.
23.10.2014., 12:10h

Wynosi ona 61,37 zł za 1 dt żyta i została ustalona w oparciu o średnią cenę skupu tego ziarna w okresie 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy 2015. Oznacza to, że GUS przy jej szacowaniu kierował się danymi z lat 2012, 2013 i trzech kwartałów 2014 roku. Przypomnijmy, że rok temu średnia cena skupu żyta wg GUS wynosiła 69, 28 zł za 1 dt, a podatek rolny wynosi równowartość 2,5 q żyta od każdego hektara przeliczeniowego posiadanego gospodarstwa.

Jednak zgodnie z obowiązującym prawem, średnia cena skupu żyta jest stawką sugerowaną i nie jest wiążąca. To rady poszczególnych gmin, otrzymujące wytyczne z ceną podaną przez GUS, decydują ostatecznie o tym, czy stawka obowiązująca w danej gminie będzie od tej propozycji niższa, wyższa lub identyczna.

 W ubiegłym roku ceny skupu żyta w kraju były niskie, dlatego większość rad gmin w kraju obniżyło średnią cenę skupu żyta do naliczania stawek podatku rolnego. W tym roku ceny skupu żyta od żniw aż do teraz także są dla rolników niekorzystne, stąd można się spodziewać, że podana przez GUS cena będzie w większości gmin zaniżana.  Poza tym warto pamiętać, że za 3 tygodnie odbędą się wybory samorządowe, więc radni starający się o reelekcję w swoich gminach, nie będą raczej skłonni do podnoszenia podatków w trakcie trwającej kampanii wyborczej.

Na ustalenie wszystkich stawek podatkowych na rok 2015, przygotowanie projektów budżetu na 2015 rok oraz przesłanie ich do zaopiniowania przez Regionalne Izby Obrachunkowe, obecne rady gmin mają czas do 15 listopada br. Natomiast uchwalenia projektów budżetów będą dokonywały już nowe rady w grudniu br. bcz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. listopad 2024 23:31