W tegorocznej edycji konkursu „Pszczelarz Roku 2024”, poznaliśmy pszczelarza, który zdobył najwyższe uznanie jury i publiczności. Wydarzenie, które odbyło się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, było nie tylko okazją do uhonorowania najlepszych pszczelarzy, ale również do rozmów o roli pszczelarstwa w zrównoważonym rozwoju rolnictwa.
Zobacz też: Już niebawem rusza kolejny program wsparcia. Uwaga, pojawiły się zmiany - jakie?
Wspólne działania pszczelarzy i rolników promowane w konkursie „Pszczelarz Roku”
Konkurs „Pszczelarz Roku” ma na celu nie tylko wyróżnienie najlepszych pszczelarzy, ale także promowanie dobrych praktyk w pszczelarstwie, integrację środowiska hodowców pszczół oraz popularyzowanie współpracy z rolnikami.
Tegoroczny finał konkursu podkreślił znaczenie współpracy między pszczelarzami a rolnikami, o czym mówił sekretarz stanu Stefan Krajewski. Konkurs jest częścią kampanii „Kupuj Świadomie PRODUKT POLSKI”, promującej lokalne wyroby.
- Im więcej wzajemnego zrozumienia, tym większe szanse na satysfakcjonujące rezultaty wspólnych działań – podkreślił Krajewski podczas wręczania nagród.
Łukasz Waryas zdobywa Grand Prix za zrównoważony rozwój w pszczelarstwie
Łukasz Waryas, który od 17 lat zajmuje się pszczelarstwem, został nagrodzony w kategorii „Pszczelarz współpracujący z rolnikiem”. Prowadzi zarówno pasiekę stacjonarną, jak i wędrowną, propagując dobre praktyki pszczelarskie. Jury doceniło jego wkład w zrównoważony rozwój rolnictwa oraz aktywne działania na rzecz ochrony pszczół i bioróżnorodności.
Oprócz głównej nagrody Grand Prix pszczelarz zdobył także wyróżnienie za swój miód nostrzykowy, ceniony za wysoką jakość i wyjątkowy smak. Jego praca w dziedzinie pszczelarstwa jest dowodem na to, że tradycyjne polskie produkty mogą z powodzeniem konkurować na rynku z innymi wyrobami.
Trzy kategorie konkursu „Pszczelarz Roku”
Konkurs „Pszczelarz Roku” obejmował trzy kategorie, w których pszczelarze mogli zgłaszać swoje osiągnięcia. Udział wzięli pszczelarze zajmujący się działalnością towarową, osoby prowadzące pszczelarstwo hobbystyczne oraz pszczelarze współpracujący z rolnikami. W każdej z tych kategorii oceniający brali pod uwagę innowacyjne podejście, jakość produktów oraz promowanie dobrych praktyk pszczelarskich.
Na podst. MRiRW
Fot: MRiRW