StoryEditor

Zniesienie współwłasności ziemi

Pytanie: Jestem współwłaścicielem ziemi. Drugi współwłaściciel jest dość uciążliwy. Chciałbym przejąć jego udziały, ale już kilkukrotnie mnie zwodził w sprawie sprzedaży udziałów. Czy mogę przejąć je w inny sposób niż przez wykupienie?
22.08.2020., 12:08h
Odpowiedź: W omawianym przypadku przejęcie udziałów, na którym zależy Czytelnikowi, to faktycznie zniesienie współwłasności nieruchomości. Można tego dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, można znieść współwłasność w drodze umowy. Współwłaściciele na jej podstawie mogą ustalić, że jeden lub kilku z nich z nich wykupi udziały pozostałych za umówioną cenę. Mogą też podzielić ziemię na mniejsze działki i przyznać je na wyłączną własność każdą z nich komu innemu. Jeśli umowy z jakichkolwiek powodów nie da się zawrzeć, każdy ze współwłaścicieli może wstąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności.

To ostatnie rozwiązanie należy zasugerować czytelnikowi. Z wnioskiem o zniesienie współwłasności należy wystąpić do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. We wniosku należy podać wartość nieruchomości oraz proponowany sposób jej podziału. Jeśli między stronami pojawi się spór, co o wartości ziemi lub możliwości podziału fizycznego, sąd wyznaczy biegłego sądowego, który sporne okoliczności wyjaśni.
W postanowieniu kończącym postępowanie sąd może podzielić ziemię ...
Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:53