StoryEditor

Zyski sektora nawozowego – KE przedłuży wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych na kolejny rok?

Tocząca się wojna między Izraelem a Hamasem ma wpływ na światowe ceny gazu, w związku z tym Komisja Europejska jak informuje Politico, pyta sektory przemysłu, zależne od dostaw tego surowca w tym producentów nawozów, czy w dalszym ciągu będą korzystać ze złagodzonych zasad pomocy państwa z tego tytułu. Przypomnijmy, że na koniec zeszłego roku, sektor nawozowy zanotował rekordowe zyski.
07.11.2023., 12:20h

Władza wykonawcza Unii Europejskiej, po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku „rozluźniła” zasady dotyczące pomocy państwa, w tym kwot, jakie poszczególne kraje mogą udzielić sektorom energochłonnym, tak aby zrekompensowana została rosnąca cena gazu. Te środki miają wygasnąć 31 grudnia br. 

Komisja Europejska w tej sprawie konsultowała się w okresie od lipca do września w sprawie przedłużenia tych środków do roku 2024. Oczekiwania komisji są takie, że tym razem mniej krajów członkowskich opowie się za przedłużeniem w porównaniu do poprzedniego roku.

- Z korespondencji, do której dotarło Politico, wynika, że wydział ds. rynku wewnętrznego Komisji, znany jako DG GROW, zapytał co najmniej jeden sektor przemysłu – nawozy – który wykorzystuje gaz ziemny jako surowiec do wytwarzania swoich produktów, czy chce utrzymać złagodzone przepisy. W przypadku przedłużenia środki umożliwiłyby wypłaty wsparcia dla indywidualnych przedsiębiorstw w wysokości do 150 mln euro – czytamy na stronie Politico.

Informacje te potwierdziła portalowi również grupa branżowa Fertilizers Europe, która reprezentuje największych producentów na kontynencie, że do takowej wymiany doszło. Dyrektor generalny grupy, Antoine Hoxha, zaznaczył, że istnieje realne ryzyko, że ceny gazu mogą się naprawdę pogorszyć, dlatego przedłużenie popiera.

Wstrzymanie produkcji

Izrael podjął decyzję o wstrzymaniu produkcji na przybrzeżnym polu gazowym Tamar. Wstrzymano także dostawy rurociągami do Egiptu. Światowe ceny gazu wzrosły z poziomu 36 euro z MWh do stawki 53 MWh.

Owszem jest to wzrost, ale w dalszym ciągu nie można tych cen porównywać, do tego, co działo się ostatnio.

- Jak wynika z analizy przeprowadzonej wcześniej w tym roku przez grupy zwolenników IATP i GRAIN, pomimo gwałtownego spadku cen gazu, producenci nawozów nadal odnotowali rekordowe zyski w 2022 r. Z analizy wynika, że przedsiębiorstwa osiągnęły ten cel poprzez podniesienie cen nawozów znacznie powyżej wzrostu kosztów produkcji – czytamy na stronie Politico.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,2 miliarda euro

6 października 2023 roku, Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,2 miliarda euro (5,5 miliarda złotych) mający na celu wsparcie energochłonnych przedsiębiorstw borykających się z rosnącymi kosztami energii w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Program został zatwierdzony zgodnie z tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego przyjętymi przez Komisję w dniu 9 marca 2023 r. w celu wsparcia środków w sektorach kluczowych dla przyspieszenia transformacji ekologicznej i zmniejszenia zależności od paliw.

- Do dnia 31 grudnia 2023 r. tymczasowe ramy kryzysu i okresu przejściowego umożliwiają państwom członkowskim złagodzenie skutków gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę - podaje ec.europa.eu

 

Bernat na podst. politico/ ec.europa.eu/ 

Fot: Bernat

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 05:19