W kolejnym odcinku naszego podcastu rynkowego jak zwykle sporo ciekawych informacji z pierwszej ręki, ale i humoru. Dowiesz się m. in. dlaczego Juliusz stracił głos, i to kilkukrotnie.
Zachęcamy do słuchania - kliknij poniżej!
Aktualne ceny zbóż i rzepaku w Polsce
Na krajowym rynku zbóż zasadniczo niewielkie spadki cen, chociaż i zdarzają się lokalne podwyżki. Ruch w skupach i portach spory, ale terminu odbioru ziarna z gospodarstwa po podpisaniu umowy - najczęściej się wydłużają. A wszyscy chcą zdążyć sprzedać towar i otrzymać fakturę VAT z datą nie późniejszą niż 31 maja br. Tylko taki termin umożliwia złożenie wniosku o przyznanie dopłat do zbóż w ARiMR. O szczegółach transakcji zawieranych na krajowym rynku usłyszycie w naszym podcaście i przeczytacie TUTAJ.
Nowy prezes Elewarru i nie tylko
W jednym z poprzednich odcinków podcastu mówiliśmy o konkursie na stanowisko prezesa Elewarru. Konkurs się już zakończył i poznaliśmy nowego prezesa. 30 kwietnia br. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Elewarr powołało z dniem 1 maja br.na stanowisko Prezesa Zarządu Elewarr Sp. z o.o. Jacka Łukaszewicza.
Ale zmiany szykują się także na stanowiskach kierowniczych w prywatnych firmach zajmujących się obrotem zbóż i rzepaku. Oficjalne i nieoficjalne informacje na ten temat znajdziecie w naszym podcaście.
Giełdy oszalały!
W kontraktach terminowych na grudzień na Matif pszenica podrożała o 14 euro w ciągu 2 tygodni, w porównaniu do kontraktów na wrzesień. Z kolei rzepak w kontraktach na listopad jest o 26 euro droższy niż w kontraktach na sierpień br. Wpływ na to ma sytuacja pogodowa na świecie. W Brazylii wystąpiły ostatnio powodzie, a w Europie przymrozki, które spowodowały straty w rzepaku an poziomie 10-15% potencjalnego ubytku w plonie. Do tego eksport zbóż z Rosji maleje, a Ukraina zwiększa tempo wysyłki ziarna w świat.
Ile zbóż wypływa z krajowych portów?
Podczas gdy Rosja zwalnia tempo eksportowe, a Ukraina je podkręca, Polska notuje zwiększone załadunki w krajowych portach. Według najnowszych danych załadunki w sezonie 2023/2024 są póki co o 48 proc. większe niż w poprzednim sezonie i przekraczają już 8 mln ton.
Pszenicy wyeksportowaliśmy już 4,27 mnl ton, kukurydzy - 2,27 mln ton, a rzepaku - 237 tys. ton. To wszystko sprawia, że za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc. można w porcie dostać nawet 1080 zł netto za tonę.
Więcej danych znajdziesz w naszym podcaście!
Vi Giełda Rzepaczano - Zbożowa tuż tuż
Nie zależnie od tego czy jesteś rolnikiem, czy obracasz zbożem lub rzepakiem, na organizowanej przez nas IVV Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano - Zbożowej powinieneś być! To wyjątkowe wydarzenie, którego dr Juliusz Urban jest współorganizatorem i współmoderatorem gromadzi w jednym miejscu i rolników i przedstawicieli największych rynkowych graczy. Wiele ciekawych prezentacji, szczegółowych danych, prognoz rynkowych i pierwsze ceny na żniwa - to wszystko i o wiele więcej na naszej Giełdzie. O szczegółach jej programu także rozmawiamy w naszym podcaście, ale znajdziesz je także na gielda.topagrar.pl
Zapraszamy do słuchania!