Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, który skupia związki regionalne dysponuje dokładnymi danymi statystycznymi. Na ich podstawie można sporządzić kilka analiz i pokusić się o wnioski.
Areał zasiewów buraka
Podstawowe dane statystyczne w produkcji roślinnej, to areał zasiewów. Jeszcze w latach 90. XX wieku burak cukrowy obecny był w każdym praktycznie gospodarstwie zlokalizowanym w promieniu 50-80 km od cukrowni. Przy tym sieć cukrowni w rejonach buraczanych była znacznie bardziej gęsta – znajdowały się one często w odległości nawet 20-30 km od siebie. Dzisiaj odległość od pola do cukrowni przekracza niekiedy 200 km, choć większość pól zlokalizowana w promieniu 100 km od komina cukrowni.
Dane ARiMR mówią, że na ten rok rolnicy zgłosili do dopłat 265.016,46 ha buraka cukrowego. Jest to znaczny przyrost w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy wg Agencji było to 221.228,02 ha (KZPBC podaje nieco wyższe dane, jednak w praktyce bez istotnej różnicy). Zatem za ten rok mamy poziom wyższy niż w sezonie 2022/21 (patrz wykres).