Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała kolejne spotkanie w ramach swego cyklu Forów Rolniczych – tym razem w Witkowie k. Gniezna. Chociaż ramowa tematyka spotkań jest przewidziana w programie – jak to często bywa – i tym razem gorąco dyskutowano o sprawach bieżących, nurtujących rolników. Dużo do powiedzenia i wyjaśniania rolnikom miał Marek Czarnecki z poznańskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolników interesowała bardzo sprawa zagospodarowania 30% areału przewidzianego do odsprzedaży po wygaśnięciu dzierżawy kilku lokalnych spółek rolnych. Niestety, wiele z tych działek jest do dzisiaj niedostępna dla tutejszych rolników i wiele wątpliwości budzą zachowania byłych użytkowników tych gruntów.
Ważną, poruszaną na Forum sprawą było też zagrożenie dla terenu Wielkopolski wynikające ze strony chorób wirusowych, tj. ptasiej grypy i ASF. Rolnicy postulowali, by znieść obciążenia dla gospodarstw indywidualnych, gdyż niebezpieczeństwo to jest zwalczane „ z urzędu”.
Kolejnym zagadnieniem omawianym na spotkaniu w Witkowie były zmiany czekające rolników w sprawie płatności dodatkowych za 2017 r. Dotyczą one m.in. dopłat do materiału siewnego i sadzeniaków, płatności do roślin strączkowych uprawianych na paszę, a nie na zielony nawóz, czy kwot dla zasiewu buraków cukrowych – na całą wysianą powierzchnię, a nie tylko tzw. areałów kwotowych.
W programie przewidziano też wystąpienia nt. działań uruchamianych w ramach PROW 2014-2020 oraz działania ARR. W tym wątku dyskusyjnym poruszano m.in. uprawnienia i obowiązki Grup Producenckich, w tym sprzedaż towaru poza zobowiązaniami statutowymi Grupy, co jest nie tak rzadką praktyką, a często zachowanie to balansuje na granicy legalności.
W zakresie pozostałych tematów Forum były: działanie spółek melioracyjnych, problematyka energii odnawialnej (fotowoltaika), czy opłaty za korzystanie z wód otwartych na cele rolnicze. bie