– W sezonie wegetacyjnym 2023 nasi plantatorzy obsieją większą powierzchnię burakami niż w poprzednim roku. Zainteresowanie tą uprawą jest bardzo duże ze względu na to, że jest dużo bardziej opłacalna w porównaniu do innych upraw rolniczych – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Zobacz także: Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli
Zobacz także: Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli
Uprawa i siew buraków
Jednymi z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych jest uprawa oraz siew. Plantator za pomocą maszyn przygotowuje glebę w odpowiedni sposób, tak aby nasiona miały łatwą możliwość wykiełkowania. Firma Pfeifer & Langen, aby zapewnić efektywność tego zabiegu, po raz kolejny zaangażowała się w dostawę nowych precyzyjnych siewników oraz agregatów do uprawy pasowej dla swoich plantatorów.
Wzrost areału uprawy pasowej i jej zalety
Rolnicy decydują się coraz częściej na uprawę pasową, a doradcy Pfeifer & Langen promują to rozwiązanie, ponieważ niesie ona za sobą niższe koszty i mniejsze zużycie oleju napędowego. Uprawa pasowa zapewnia również właściwą gospodarkę wodną i mniejsze starty wilgoci, dodatkowo chroni glebę przed erozją i zwiększa zawartość materii organicznej. Ten typ uprawy wpływa także na zmniejszenie śladu węglowego w całym procesie produkcji cukru.
Plantatorzy podejmują decyzję o terminie rozpoczęcia siewu, kierują się tutaj prognozami pogody i aktualnymi warunkami na polach. W miesiącach zimowych mieliśmy do czynienia z większą ilością opadów, porównując je do zeszłego roku, ale nie ma wielu pół, na których znajdowałyby się zastoiska wodne.
– Wielu rolników wykonało już nawożenie dlatego nasi doradcy i plantatorzy liczą, że pierwsze siewy buraków podobnie jak w poprzednich latach nastąpią jeszcze w marcu – podkreśla Mirosław Paluch.
Buraki cukrowe przyszłości. 7 odmian do walki ze zmianami klimatu
na podst. Pfeifer & Langen