Jaka jest podstawowa różnica między burakochwastami i pośpiechami? Pierwsze wyrastają z materiału siewnego i mogą rosnąć w rzędzie lub w międzyrzędziach. Pośpiechy zawsze rosną w rzędzie na roślinach, które zbyt wcześnie przeszły jarowizację i zmieniły rozwój wegetatywny na generatywny.
Burakochwasty wytwarzają liczne rozgałęzione pędy nasienne wyrastające bezpośrednio z korzenia, który jest cienki, twardy i ma sporo korzeni bocznych. W kątach liściowych często pojawia się czerwone lub fioletowe zabarwienia, czego nie mają pośpiechy. Burakochwasty kwitną po 6–8 tygodniach od siewu i zawiązują nawet po kilkanaście tysięcy nasion, które mogą przetrwać żywe w glebie przez ponad 10 lat. Dlatego mogą pojawiać się w innych uprawach w płodozmianie. Na polu występują w nieregularnych zagęszczeniach.
Pośpiechy wytwarzają jeden gruby pęd nierozgałęziający się. Kwitną później niż burakochwasty i rzadko zawiązują nasiona. Korzeń z reguły jest mniejszy niż u pozostałych buraków. Często ma normalne rozmiary, ale ma zdecydowanie mniej cukru. Występują tylko w burakach pojedynczo lub ich rozmieszczenie jest regularne.
Burakochwastów w uprawie buraków nie zniszczymy żadnym herbicydem. Jedynym sposobem na ich pozbycie się jest wyrwanie i usunięcie z pola. Warto zrobić to do końca lipca, bo wtedy nasiona zaczynają bardzo szybko dojrzewać. Chemiczna walka z burakochwastami jest możliwa np. w zbożach. Stosunkowo dobrze zwalczają je sulfonylomoczniki lub herbicydy z grupy regulatorów wzrostu, np. 2,4-D.
jd, fot. Smorawski