W liście skierowanym na ręce Jacka Sasina wicepremiera i ministra aktywów państwowych czytamy, że sektor buraków cukrowych jest w bardzo poważnym kryzysie a brak opłacalności spowodował, że znaczna cześć rolników podjęła decyzję o zaprzestaniu uprawy buraków.
Nie będzie chętnych do uprawy buraków?
Drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z już podpisanych umów kontraktacji z Krajową Spółką Cukrową S.A. Rolnicy nie mogą pozwolić sobie na straty a przy aktualnie proponowanej cenie (32 euro/t) produkcja buraków nie jest opłacalna. Dochód można uzyskać z upraw alternatywnych, m.in. z uprawy rzepaku, pszenicy ozimej czy kukurydzy. Dlatego znaczna część plantatorów zwiększyła areał ozimin, a na wiosnę pozostawiła pola głównie pod kukurydzę. Z tych powodów konieczne jest podwyższenie ceny za buraki cukrowe.
Bezskuteczne negocjacje
Dotychczasowe negocjacje pomiędzy Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A., jako reprezentant wszystkich rolników dostarczających surowiec do Spółki, a KSC nie przyniosły efektów. Ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 12 stycznia podczas którego Zarząd KSC S.A. oświadczył, że nie wyraża zgody na podwyższenie ceny za buraki cukrowe na rok gospodarczy 2022/23.
Pogotowie protestacyjne
Dlatego od 12 stycznia plantatorzy buraków cukrowych z KSC rozpoczęli przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej, która odbędzie się w dniu 24 stycznia 2022 r. przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ale jednocześnie zaznaczają, że protest to ostateczność i cały czas są przygotowani do rozmów z Zarządem KSC S.A.
Lista żądań
Plantatorzy uważają, że ich żądania są uzasadnione, racjonalne i obejmują w szczególności:
· znaczne podwyższenie ceny gwarantowanej kontraktowanych buraków cukrowych;
· znaczne podwyższenie ceny buraków nadwyżkowych.
- Spełnienie powyższych warunków będzie skutkowało odwołaniem akcji protestacyjnej. W innym przypadku akcja protestacyjna będzie trwać do skutku, czyli spełnienia przez Zarząd KSC S.A żądań plantatorów – czytamy w liście skierowanym do Jacka Sasina.
wk