Ochłodzenie na początku kwietnia wstrzymało na kilka dni prace przy siewie buraków, ale zakończono je ok. 20 kwietnia. Niestety, wiosenna susza i silny wiatr spowodowały uszkodzenia siewek i problemy ze wschodami u wcześnie wysianych buraków. Nierównomierne i słabe wschody skutkują spadkiem obsady roślin na polu. KZPBC szacuje, iż obecnie około 1% plantacji jest już przesiewanych.
Zrzeszenie poinformowało także o uczestnictwie swych specjalistów w spotkaniu w grupie ekspertów ds. przyszłości rynku cukru. Grupę powołała w styczniu br. Rada Ministrów UE w celu omówienia wszystkich istotnych tematów przed końcem systemu kwot. Eksperci mają monitorować sytuację na rynku cukru i analizować przepisy, tak by adoptować je do systemu bezkwotowego.
Wiemy obecnie, że wg najnowszej prognozy Komisji Europejskiej, w roku gospodarczym 2014/2015 wyprodukowanych będzie 19,37 mln ton cukru. Należy do tego jeszcze doliczyć cukier przeniesiony z poprzedniego roku, co łącznie da 19,8 mln ton. Przewidywana produkcja kwotowa wyniesie 13,5 mln ton, natomiast pozakwotowa szacowana jest na 6,37 mln ton. Przeniesienie cukru z roku 2014/15 na 2015/16 oceniane jest na około 2,9 mln ton. KE szacuje, że prawdopodobieństwo spadku cen cukru wyniesie 15-16% po zniesieniu kwot, unijna produkcja cukru zwiększy się o 4%, ale dochody producentów buraków cukrowych niestety zmaleją.
Dodajmy, że na Zgromadzeniu Generalnym CIBE, europejskiej federacji zrzeszającej narodowe organizacje plantatorów buraków cukrowych, które odbyło się w dniu 17 kwietnia br. w Brukseli, europejscy plantatorzy buraków z zadowoleniem przyjęli wyniki produkcyjne kampanii 2014/15. W 13 z 19 krajów UE, w których uprawia się buraki osiągnięto rekordowe plony. Średni plon cukru wyniósł około 12,8 t/ha (w rekordowej do tej pory kampanii 2011/12 odnotowano 12,2 t/ha). Odzwierciedla to dobre warunki klimatyczne podczas minionego sezonu, ale także postęp dokonany zarówno przez hodowców jak i plantatorów buraków w zapewnieniu zrównoważonej uprawy buraków.
Jednakże plantatorzy buraków wyrazili silne zaniepokojenie wyjątkowo trudną sytuacją na europejskim rynku cukru (odnotowano 43% spadek średniej ceny cukru w UE od stycznia 2013). Europejscy plantatorzy buraków będą reagować przeniesieniem dużych ilości buraków i cukru na kampanię 2015/16 oraz zmniejszeniem powierzchni upraw w 2015 o około 12%. Wzywają też Komisję Europejską i niedawno utworzoną grupę ekspertów ds. przyszłości rynku cukru do szybkiego wyjaśnienia tych niepewności i przekazania wyraźnego sygnału dla sektora, a w szczególności:
- sprzeciwienia się wszelkim środkom tymczasowym, tj. dodatkowym importem cukru surowego i uwolnienia produkcji pozakwotowej w kampaniach 2014/15 i 2015/16;
- szybkiego wydania uwarunkowań dla dopłat do prywatnego przechowywania cukru w związku z bardzo niskim poziomem cen rynkowych cukru;
- nieustępliwości w negocjacjach handlowych porozumień dwustronnych i wielostronnych oraz zaprzestania dalszego przyznawania dostępu do unijnego rynku cukru państwom trzecim;
- aktywnego zapewnienia w WTO, że konkurenci z krajów trzecich przestrzegają swoich zobowiązań wobec tej organizacji. Komisja Europejska dereguluje swoją politykę cukru i wymusza na sektorze cukru w UE ścisłe przestrzeganie limitów eksportowych w ramach WTO. W tym samym czasie Tajlandia, Indie i Brazylia aktywnie regulują i wspierają swój przemysł cukrowniczy;
- zapewnienia równego traktowania producentów cukru i izoglukozy w kwestii przeniesienia w kampanii 2016/17;
- wprowadzenia niezbędnych zasad od 1 października 2017 r. w przepisach wykonawczych dotyczących Wspólnej Organizacji Rynków, które zapewnią przejrzystość rynku i przepływ odpowiednich informacji dla plantatorów buraków cukrowych dotyczących szczegółowego schematu raportowania cen na podstawie cen otrzymywanych od przedsiębiorstw, jak również bilansu cukru, izoglukozy i etanolu na podstawie danych statystycznych zebranych od przedsiębiorstw.
Ponadto, po 3 latach dyskusji, europejscy plantatorzy buraków wzywają instytucje europejskie oraz kraje członkowskie do szybkiego przyjęcia stabilnej i konsekwentnej polityki UE w dziedzinie energii odnawialnej, z co najmniej 7% udziałem biopaliw w benzynie, zapewniając przyszłość rozwoju produkcji bioetanolu w UE.
Na podst. KZPBC opr. pł
Fot. Daleszyński