StoryEditor

Czy burak cukrowy będzie cały czas tak opłacalny?

Zawirowania rynkowe, nawet napływ cukru z Ukrainy i wzrost kosztów produkcji nie zaszkodziły opłacalności uprawy buraka. Przynajmniej na razie. Jednak jak każdego towaru rolnego, opłacalność uprawy buraka podlega wielu zmiennym.
06.03.2024., 10:45h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Pierwszy zabieg po zbiorze przedplonu w buraku cukrowym
  • Uprawa z głęboką orką i uprawa konserwująca
  • Koszty zabiegów wiosennych w uprawie buraka cukrowego
  • Koszty herbicydów w uprawie buraka cukrowego
  • Koszty ochrony roślin 
  • Koszty zbioru buraka cukrowego

Na platformach sprzedażowych cukier biały w lutym 2024 r. teoretycznie można kupić w ilościach hurtowych po nieco ponad 3 zł/kg. Tymczasem na giełdzie towarowej cukier po szczycie z listopada ubiegłego roku na poziomie 2,51 zł/kg spadł ostatnio do ok. 2,11 zł/kg. Jednak ostatnia wysoka cena nijak ma się do prawdziwego szoku cukrowego z 2011 r., kiedy kosztował on ok. 3,37 zł/kg. Natomiast w sklepach cukier dla detalisty kosztuje ponad 4,50 zł/kg. Oczywiście, są koszty konfekcjonowania, dystrybucji, marże itd.

Czy cena cukru wzrośnie czy spadnie, trudno powiedzieć. Niezależnie od tego, oszczędności w trudnych latach zawsze trzeba szukać, ale z umiarem. Jakie zatem składniki kosztów ciążą na rolniku i gdzie ewentualnie szukać oszczędności, które nie wpłyną na plonowanie i jakość buraka? Prezentujemy krok po kroku, co liczyć do kalkulacji opłacalności uprawy buraka.

Zobacz także: Wapno na przedwiośniu? Czy to ma sens?

Analizę opłacalności zacząć trzeba od zestawienia kosztów uprawy (patrz tabela z przykładowymi kosztami, arkusz kalkulacyjny do wpisywania swoich kosztów dostępny jest dla zalogowanych Prenumeratorów pod kodem QR).

image

Kod QR topagrar.pl

FOTO: Tomasz Czubiński

Choć dla wielu osób podane w tabeli składniki kosztów są oczywiste, to warto je przeanalizować, bo czasem niektóre z nich pomija się, co w ostateczności prowadzi do zaniżenia kosztów bezpośrednich, a potem pojawia się pytanie gdzie podziały się te pieniądze?

Pierwszy zabieg po zbiorze przedplonu w buraku cukrowym

Pierwszym zabiegiem po zbiorze przedplonu na ściernisko jest wapnowanie. W płodozmianie przychodzi ono zwykle pod buraka, ale nie zawsze tak musi być. Niezależnie od tego, koszt nawozu wapnującego i zabiegu trzeba uwzględnić, ale podzielić go przez długość cyklu wapnowania. Nie zawsze jest to jak kiedyś 4–5 lat. Ostatnio wapnuje się częściej. W wapnowaniu łatwo o oszczędności, np. nie upierać się przy wapnie granulowanym. W przypadku buraka jest wystarczająco dużo czasu na podanie tańszego wapna pylistego, czy dostępnego dla plantatorów wapna z cukrowni. Jedna uwaga: na wapnie pylistym też można się przejechać, ponieważ niektóre produkty mogą być gorszej jakości, zbyt grubo mielone.

To, co najważniejsze

Uprawa buraka należy do intensywnych. Nadmierne szukanie oszczędności prowadzi do spadku opłacalności.

Aby nie przesadzić z kosztami, konieczna jest wiedza, np. o zasobności gleby, możliwościach odmiany, stanie zachwaszczenia itp.

Pewne koszty poniesione bezpośrednio w uprawie buraka powinno się dzielić na kolejne lata.

Przy znanej cenie skupu na spadek dochodu z uprawy buraka największy wpływ mają zbyt niska lub nierównomierna obsada, zachwaszczenie, porażenie chwościkiem, niska zawartość cukru i wysoki procent zanieczyszczeń.

Uprawa z głęboką orką i uprawa konserwująca

Nieco wyższe będą koszty jesiennego zabiegu uprawy gleby w uprawie pełnej z głęboką orką, a nieco niższe w uprawie konserwującej. Jednak nie należy liczyć na szczególnie wielkie oszczędności w kosztach paliwa. Są jednak inne korzyści z uproszczeń, jak choćby zapobieganie erozji, budowanie materii organicznej itd. Jednak jeśli chcemy, aby mulcz do uprawy konserwującej przyniósł glebie porządne korzyści, to musimy zainwestować w nasiona ok. 250–450 zł/ha. Warto jednak dodać, że bogaty w gatunki międzyplon oddziałuje na glebę dłużej niż jeden rok i koszt ten można rozłożyć na kolejne lata.

Jeszcze inna sytuacja jest, jeśli stosuje się obornik lub inny nawóz naturalny. Do kosztów (najczęściej jesiennych) wlicza się nie tylko koszt samego nawozu, ale jego załadunek i rozrzucenie oraz ewentualne wymieszanie z glebą (jeśli stanowi odrębny zabieg). Koszty tego zabiegu i nawozu rozpisuje się na 2–4 lata jego działania w glebie (proporcjonalnie lub wg wskaźnika np. w czterech latach może to być: 0,5–0,3–0,1–0,1 lub w trzech: 0,6–0,3–0,1.

W buraku często nawozy mineralne podaje się jeszcze jesienią, np. aby wypłukały się z nich chlorki. Jeżeli tak było, to później wiosną składnika nie podaje się lub jego dawka jest mniejsza.

image

przykładowe koszty netto uprawy buraka

FOTO: TAP

Koszty zabiegów wiosennych w uprawie buraka cukrowego

Wiosną, jeśli uprawa była z orką, to dochodzą koszty zatrzymania parowania i przyspieszenia ogrzania wierzchniej warstwy roli. W uprawie konserwującej tego nie ma, ale może dojść konieczność zwalczania chwastów, które przezimowały w mulczu za pomocą np. glifosatu, często z adiuwantem.

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 04:50