StoryEditor

Czy trzeba pozbyć się ziemi po pryzmie buraków?

Jakie ryzyko niesie ze sobą pozostawienie po oczyszczarce ziemi z resztkami buraków na polu?

29.12.2024., 11:00h

Chwościk najgroźniejsza choroba

Ostatnie parę sezonów pokazało, że zwiększenie częstości buraka znacząco podnosi ryzyko wystąpienia najgroźniejszej choroby tej uprawy, czyli chwościka.

Zobacz także: Polaryzacja buraków cukrowych - na jakim jest poziomie w tym sezonie?

Z tego też względu należy się zastanowić, czy na danym polu można pozostawić ziemię, którą od buraków oddzieliła oczyszczarka. W latach, kiedy presja chwościka jest mniejsza, na pryzmę trafia też mniej liści porażonych patogenem. Liście najczęściej w oczyszczarce się nie kruszą, bo są gumowate, więc ich rozkład trwa dłużej po przyoraniu. Taki materiał jest doskonałym źródłem choroby na kilka następnych lat. Uprawiając zatem buraki na polu, gdzie przyoraliśmy ziemię z liśćmi (po uprzednim rozgarnięciu, bo nie da się przyorać zbyt dużej masy resztek) stwarzamy sobie większe ryzyko wystąpienia choroby w kolejnych sezonach. Najlepiej zatem, jeśli mamy taką możliwość, wywieźć resztki z pola, z dala od stanowisk, na których chcemy uprawiać buraki. Samosiewy buraków rosnące na miejscach po pryzmie to dobre obiekty do obserwacji porażenia chwościkiem.

image

Co z opłacalnością uprawy buraka? Rolnicy planują ograniczyć produkcję! [REPORTAŻ]

W resztkach gleby oraz na kawałkach korzeni buraków mogą znajdować się też nicienie w formie cyst (mątwik burakowy) lub jaj i larw 1. stadium rozwojowego (guzak północny).

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. grudzień 2024 11:02