StoryEditor

Czy UE rozszerzy zakaz dla neonikotynoidów?

W Brukseli 22–23 marca br. odbędzie się spotkanie Stałego Komitetu Komisji Europejskiej ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. Jednym z punktów programu jest dyskusja nt. niezawieszonych zastosowań trzech neonikotynoidów: imidachloprydu, chlotinaidynay i tiametoksamu.
22.03.2017., 13:03h

Chodzi tym razem o zaprawy dla: buraków cukrowych, ziemniaków i zbóż ozimych – kluczowych upraw, nie tylko dla polskich producentów. Niektóre organizacje pozarządowe w Polsce są przeciwne eskalacji tego zakazu i apeluj do naszego MRiRW o zdecydowany głos sprzeciwu w tej sprawie.

Komisja Europejska zapowiedziała, że w najbliższych dniach przedstawi konkretną propozycję restrykcji dla niezawieszonych zastosowań ww neonikotynoidów do dyskusji państw UE.
Stosowanie zapraw z grupy neonikotynoidów znacząco zmniejsza zużycie środków chemicznych, co mniej obciąża środowisko i zmniejsza koszty produkcji. Zjawisko to wyraźnie obserwuje się obecnie na uprawach rzepaku, gdzie stosując insektycydy do walki ze śmietką, pchełkami czy mszycami zużywa się 3–4-krotnie więcej pestycydów, niż przed 2013 r., kiedy wprowadzono zakaz ich stosowania w rzepaku.   bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 16:23