Intensywne żerowanie szkodnika na początku rozwoju buraka może spowodować nawet gołożery na liściach (do tej pory szkodnik uszkadzał rośliny, kiedy te miały kilkanaście liści, co nie powodowało istotnych strat). W związku z tym Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego złożył do Ministerstwa Rolnictwa wniosek o rejestrację preparatu Proteus 110 OD przeciwko temu szkodnikowi. Producent środka, firma Bayer poinformował, że uzyskał rejestrację.
Zabiegi zatem tym preparatem można przeprowadzać w tym roku od 15 marca do 14 lipca. Środek można stosować od 2 liści właściwych buraka (BBCH 12) zapobiegawczo na polach o wysokim stopniu zagrożenia szkodnikiem lub interwencyjnie zaraz po stwierdzeniu obecności owada w tej samej fazie buraka. Najpóźniej zabieg można wykonać, kiedy liście buraka zakrywają 50% międzyrzędzi (BBCH 35). Zalecana dawka preparatu to 0,5–0,75 l/ha w zależności od presji szkodnika. W sezonie przeciwko szkodnikowi można wykonać 2 zabiegi w odstępie przynajmniej 10 dni. Oprócz szarka komośnika Proteus 110 OD zwalcza w buraku także mszycę trzmielinowo-burakową, mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną, śmietkę ćwiklankę i pchełkę burakową.
jd, fot. Klejdysz
StoryEditor
Do walki z szarkiem komośnikiem
Szarek komośnik to nowy szkodnik uszkadzający buraka cukrowego. Występował już w poprzednich latach, ale dopiero rok temu spowodował większe straty.