Komisja Europejska zleciła Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dokonanie przeglądu legalności wydanych w tym roku w trybie pilnym zatwierdzeń dla aktywnych składników neonikotynoidów w kilku państwach członkowskich.
W szczególności wniosek dotyczy łącznie 21 zezwoleń nadzwyczajnych wydanych przez Austrię, Belgię, Chorwację, Danię, Hiszpanię, Finlandię, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację na substancje czynne: klotianidynę, imidachlopryd, tiametoksam i tiaklopryd w uprawie buraków cukrowych. Kontrole w tym zakresie powinny zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku.
EFSA zbada wszelkie uzasadnienia dla odpowiednich zezwoleń poszczególnych państw członkowskich oraz dostępność alternatywnych środków ochrony buraków cukrowych. Ponadto należy również wykorzystać okazję do przeglądu metodologii stosowanej do oceny zezwoleń w sytuacjach nadzwyczajnych w świetle strategii „od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”.
Nowa metodologia wspierająca harmonizację stosowania środków ochrony roślin w państwach członkowskich UE powinna być dostępna do końca 2022 roku.
Źródło: www.topagrar.com
StoryEditor
EFSA ogłasza przegląd awaryjnych zezwoleń na neonikotynoidy
Komisja Europejska zastanawia się, czy nadzwyczajne zezwolenia wydane przez wiele państw członkowskich na zakazane neonikotynoidy są uzasadnione.