StoryEditor

Gatunki międzyplonowe pod burka – co wpływa korzystnie, a czego nie siać?

Tworzenie warunków do siewu buraka w mulcz lub po prostu siew międzyplonu na przyoranie powinno uwzględniać wpływ roślin międzyplonowych na rozwój nicieni w glebie. Okazuje się, że niektóre z gatunków mogą wpłynąć korzystnie na rozwój szkodników, a tym samym zaszkodzić burakowi. Które gatunki międzyplonowe wybrać do mieszanki?

24.08.2024., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile gatunków w międzyplonie?
  • Gatunki negatywne dla nicieni
  • Gatunki neutralne
  • Gatunki pozytywne dla nicieni
  • Jakie gatunki poplonowe pod buraki?

Termin siewu mieszanki powinien uwzględniać czynnik czasu: zielony nawóz powinien wyrosnąć na tyle duży, aby stworzyć mulcz, a z drugiej strony nie powinien być zbyt obfity, bo zanadto przesuszy glebę, a rośliny mogą zakwitnąć i wydać nasiona, które kiełkując zachwaszczą buraka. Z tego powodu do siewu międzyplonów pod buraka przystępuje się najczęściej od końca sierpnia i zabiegi te trwają do końca pierwszej dekady września. Terminy te dotyczą Polski centralne – tam, gdzie cieplej są one późniejsze, a na Pomorzu nieco wcześniejsze.

Zobacz także: Wystartowała kampania buraczana w Pfeifer & Langen! Szykuje się jedna z dłuższych kampanii! Buraki obrodziły!

Ile gatunków w międzyplonie?

Mieszanka międzyplonowa powinna zawierać co najmniej 3, a najlepiej 4-5 gatunków o różnej wysokości, różnym systemie korzenia oraz z rodzin botanicznych odrębnych od będących uprawami w zmianowaniu. Powoli to na uzyskanie nie pogorszenie stanu fitosanitarnego stanowiska oraz "dokarmienie" gleby w bioróżnorodną substancję organiczną.

Bioróżnorodność ma tez swoją ciemną stronę. Wzbogacając mieszankę o nowe gatunki łatwo o pomyłkę i w...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 02:13