
Jeśli międzyplon był wysiany późno i nie wyrósł więcej niż na kilka centymetrów, wystarczy zniszczyć go mechanicznie uprawą przedsiewną. Jeśli chcemy siać np. kukurydzę lub buraki w systemie strip-till, to również nie musimy wcześniej likwidować międzyplonu, chyba że wyrósł zbyt duży i może sprawiać problemy podczas siewu.
Chemicznie możemy go zwalczyć już po samym siewie. Jeśli jednak planujemy siać tradycyjnie w „czystą” glebę, bo np. nie mamy dostępu do siewnika radzącego sobie z większą masą roślinną, to międzyplon musimy zlikwidować chemicznie.
Chemiczna likwidacja miedzyplonu - jak zwiększyć skuteczność?
- zabieg wykonać, gdy temperatura powietrza w dzień wynosi min. 5°C;
- nie wykonywać oprysku jeśli występują jeszcze przymrozki poniżej –2°C;
- zabieg wykonać na suche liście;
- dodać do cieczy opryskowej adiuwant.
Zobacz także: Jak i kiedy siać kukurydzę na kiszonkę?
Może to być wielofunkcyjny adiuwant neutralizujący szkodliwe działanie twardej wody (koniecznie pytać o możliwość stosowania łącznie z glifosatem) lub zastosować dodatek siarczanu amonu, który będzie pełnił rolę adiuwantu.
Takie działanie jest niezbędne gdy używana woda do oprysku jest twarda i zawiera dużo soli wapnia i magnezu. Kationy tych soli obniżają skuteczność działania glifosatu, gdyż wchodzą z nim w reakcje chemiczne tworząc słabo przylegające do liści osady utrudniające wnikanie preparatu do roślin.
Siarczan amonu i glifosat - jakie dawki?
Siarczan amonu dodaje się w ilości 1,5-2 kg na 100 l cieczy, przy łącznej dawce na ha nie przekraczającej 5 kg (5 kg/ha w 200-300 l wody). Dawkę glifosatu należy dostosować do wielkości międzyplonu, ale też nawet bardziej pod kątem występujących chwastów. W praktyce wynosi ona najczęściej 2–3 l/ha preparatu zawierającego 360 g/l glifosatu.
Symptomy działania glifosatu możemy obserwować po kilkunastu dniach. Zależy to od gatunku rośliny, fazy rozwojowej czy warunków zewnętrznych. Całkowite zniszczenie rośliny następuje po około 2–3 tyg. od aplikacji. Po tym okresie rośliny stają się kruche i łatwiej je zlikwidować przy pomocy narzędzi uprawowych.