Glifosat stosuje się najpóźniej do 3 dni przed wschodami buraków cukrowych. Substancję zaleca się stosować w dawce 2 l/ha produktu zawierającego 360 g/l glifosatu w 150–200 l/ha wody. Jeśli na polu nie wystąpią chwasty wieloletnie, jak perz, można zastosować herbicyd w dawce 1,5 l/ha w 100–150 l/ha wody. Glifosat zwalczy tylko te chwasty, które zdążą się na plantacji pojawić przed wschodami buraków. Zabieg zatem należałoby wykonać w momencie, kiedy chwastów na plantacji jest jak najwięcej.
Glifosat jest też w stanie dotrzeć do kiełkujących chwastów, przebijających się przez powierzchnię gleby. Należy jednak pamiętać, że herbicyd może zniszczyć kiełkujące tuż pod powierzchnią gleby nasiona, a dostać się do nich może przez np. pęknięcia gleby. Ostatnie kilka dni przyniosło ciepłą pogodę i deszcze, zatem wschody zarówno buraków i chwastów będą przebiegać bardzo szybko. W takich warunkach nie warto zwlekać z zabiegiem i wykonać go na kilka dni po siewie. Cały cas jednak należy pamiętać o sprawdzeniu stanu kiełkowania nasion.
Jeśli z jakiegoś powodu nie uda się wykonać zabiegu glifosatem przed wschodami buraków, chwasty miną fazę rozwojową, w której są najbardziej wrażliwe na działanie herbicydów. Większe chwasty będą wymagały zwalczania po wschodach buraków i większymi już dawkami preparatów.
O odchwaszczaniu buraków cukrowych pisaliśmy w "top agrar" 5/2014 od strony 98.
jd, fot. Daleszyński