StoryEditor

Globalna nadwyżka cukru w 2024/25: Co to oznacza dla rynku?

Ceny cukru spadają od lipca, a prognozy wskazują na nadwyżkę produkcji w 2024/25. Jakie są przyczyny tych zmian i co oznaczają dla producentów?

23.07.2024., 14:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Lipcowe spadki na rynku cukru
  • Unijni rolnicy uprawiają więcej buraków cukrowych
  • Produkcja cukru w UE rośnie

Ceny cukry na światowym rynku znacznie spadły od początku lipca, reagując między innymi na bardziej optymistyczne prognozy podaży. Tym samym zakończył się trend wzrostowy cen, który rozpoczął się w połowie maja.

Zobacz też: Sukces Nordzucker AG: Podwójne zyski i rekordowy wzrost obrotów

Lipcowe spadki na rynku cukru

Kontrakt na biały cukier na Agricultural Futures Exchange w Londynie z dostawą w październiku 2024 roku kosztował w piątek 19 lipca 498 euro za tonę. W dniu 4 lipca cena osiągnęła trzymiesięczne maksimum na poziomie 532 euro/tona.

Kontrakty terminowe na cukier surowy na giełdzie nowojorskiej również były słabe. Kontrakt z terminem wygaśnięcia w październiku 2024 roku był notowany 19 lipca na poziomie 381 euro/t. To o 9,1% mniej niż osiągnięte przed dwoma i pół tygodnia maksimum.

Unijni rolnicy uprawiają więcej buraków cukrowych

Firma analityczna Covrig Analytics spodziewa się, że w sezonie 2024/25 nadwyżka produkcji cukru na świecie wyniesie około 200 tysięcy ton, co uzasadnia między innymi lepszymi perspektywami produkcji w UE.

Wcześniej eksperci rynkowi zakładali globalny deficyt w wysokości 2,6 mln ton cukru. Ponadto dostosowali swoją prognozę globalnej nadwyżki w bieżącym sezonie handlowym w górę o 400 tys. ton do 3,5 mln ton.

Na presję cenową na międzynarodowym rynku cukru wpłynęła także tymczasowo tańsza ropa naftowa. W rezultacie opłacalność produkcji etanolu pogorszyła się na korzyść produkcji cukru.

Produkcja cukru w UE rośnie

W związku z tym Komisja Europejska przewiduje, że produkcja cukru w UE będzie wyższa w latach 2024/25 w porównaniu z rokiem poprzednim. Brukselscy urzędnicy szacują, że produkcja wyniesie 16,41 mln ton ekwiwalentu cukru białego. To o 790 tysięcy ton, czyli o 5,1%, więcej niż szacowane wolumeny na bieżący rok gospodarczy. Byłby to drugi wzrost z rzędu, który tłumaczy się ponownym rozszerzeniem obszaru zasiewu buraków cukrowych.

image

J.K. Ardanowski o KGS, porcie zbożowym w Gdyni i przetwórstwie buraków cukrowych

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 08:51