
Ile azotu pod buraki?
Właśnie teraz decydujemy o tym, ile azotu podać pod buraki i jak podzielić dawkę. Koncerny podpowiadają, jak podejść do tej kwestii:
Na plantacjach, które wymagają nawożenia mineralnego azotem pod uprawę buraków na poziomie do 100 kg czystego składnika, całą dawkę nawozu można zastosować 2 do 3 tygodni przed siewem buraków, czyli właśnie teraz. Jeżeli potrzeby nawozowe wymagają większej ilości, to można zastosować 2/3 dawki przed siewem a pozostałą ilość w fazie 4 do 8 liści właściwych buraka. Zachęcamy wszystkich Plantatorów do skorzystania z programu Liz – Npro. Nasi Doradcy chętnie pomogą, gdybyście Państwo mieli jakiekolwiek pytania.
Program bierze pod uwagę wszystkie czynniki istotne do określenia optymalnej dawki nawożenia azotem występujące na danym polu Plantatora. Oprócz sposobu zagospodarowania resztek pożniwnych, struktury gleby, zastosowanych nawozów organicznych, oczekiwanych plonów czy występowania niektórych szkodników, aplikacja pobiera dane o przebiegu pogody w lokalizacji danej plantacji w ostatnich tygodniach, aby zasymulować potencjalny przebieg mineralizacji azotu z materii organicznej znajdującej się w glebie.
Nawożenie azotem, a zawartość cukru w burakach
Nawożenie azotem, niezależnie od przebiegu warunków pogodowych w danym roku ma istotny wpływ na zawartość cukru w korzeniach buraków. Na wykresie zilustrowane są średnie wartości cukru w burakach dostarczonych do naszych Cukrowni w latach 2021 do 2024. W każdym roku daje się zauważyć prostą zależność – im większa zawartość azotu aminokwasowego, tym mniejsza zawartość cukru w korzeniach.
Wpływ zawartości azotu alfa-aminowego na polaryzację korzeni
Przykład z praktyki - dawka azotu pod buraki
Na podstawie programu LIZ – Npro sprawdźmy zatem na konkretnym przykładzie, jaka powinna być całkowita dawka azotu pod buraki na plantacji w Wielkopolsce.
Oto szczegóły, które musimy w aplikacji podać:
- rejon pogodowy: Choryń,
- kategoria gleby: lekka,
- przedplon: pszenica ozima, słoma pozostawiona na polu,
- międzyplon: facelia + bobik,
- nawożenie organiczne: 12 t/ha obornika kurzego,
- zakładany plon buraka: 75 t/ha, polaryzacja 17%, obsada 100 tys. roślin/ha.
Po wprowadzeniu m.in. tych danych otrzymujemy wyliczenie, że na takiej plantacji pod buraki należy podać 57 kg/ha N – uwzględniamy też azot podany w nawozach np. wieloskładnikowych. Taką dawkę warto zastosować jednorazowo, przedsiewnie.
Oto wyliczenie: