Stosunek plonu korzeni buraków do liści wynosi 1:0,7–0,8. Na podstawie plonu korzeni można zatem łatwo wyliczyć, ile liści pozostaje na polu. Przy plonie korzeni 50 t/ha plon liści wyniesie 40 t/ha świeżej masy (stosunek 1:0,8). Biorąc jednak pod uwagę obecny, trudny dla buraków sezon i fakt, że w wyniku suszy liście były w zdecydowanie gorszej kondycji niż w optymalnych warunkach plon liści z pewnością będzie mniejszy. Przyjmijmy, że dla naszego przykładu jest to 35 t/ha (stosunek 1:0,7).
Badania IUNG wyliczają zawartość konkretnych składników w liściach pozostawianych na polu oraz stopień ich wykorzystania przez rośliny następcze. Przyjmując plon liści z naszego przykładu, tj. 35 t/ha, wraz z ich przyoraniem wprowadzamy do gleby około 120 kg/ha N, 30 kg/ha P2O5, 180–190 kg/ha K2O oraz około 30 kg/ha MgO. Wysoka zawartość potasu w liściach wyróżnia się na tle innych składników. Buraki pobierają bowiem najwięcej tego składnika spośród wszystkich – nawet o 30–40% więcej niż azotu (więcej na ten temat w "top agrar Polska" 3/2013 od str. 140). Po przyoraniu liści roślina następcza w pierwszym roku jest w stanie wykorzystać 50–60% potasu, do 40 % azotu i magnezu i do 25% fosforu. Warto te ilości ująć w bilansie nawozowym.
Nie bez znaczenia jest stopień rozdrobnienia liści. Drobniejsze ich części szybciej rozłożą się w glebie i tym samym wcześniej uwolnią składniki w sprzyjających warunkach (optymalna temperatura i wilgotność gleby). W przypadku terminów agrotechnicznych drobno rozdrobnione liście umożliwiają szybsze przygotowanie pola pod zasiewy późnej pszenicy, które jeszcze trwają. Najnowocześniejsze kombajny samojezdne rozdrabniają liście do tego stopnia, że możliwy jest wjazd w pole bezpośrednio z agregatem uprawowo–siewnym, zwłaszcza w tym roku, kiedy liście były w gorszej kondycji. Jeśli zapadnie decyzja o orce to warto pamiętać, że zbyt głębokie przyoranie liści może odciąć dopływ do nich tlenu i tym samym spowodować ich zakiszenie. To z kolei może doprowadzić do spadku odczynu, który nie jest tolerowany przez niektóre uprawy, np. jęczmień, rośliny strączkowe.
jd, fot. Sierszeńska