StoryEditor

Kampania buraczana: plony, polaryzacja, skup i średnia wielkość upraw

Plony w minionej kampanii buraczanej wyniosły prawie 70 ton z hektara. Ile cukru wyprodukowano i jak przebiegła kampania?

12.02.2025., 13:10h

22 sierpnia 2024 roku rozpoczęła się kampania cukrownicza 2024/2025 w cukrowni Glinojeck, która należy do Pfeifer & Langen Polska S.A. 3 lutego 2025 roku nastąpiło natomiast zakończenie krojenia buraków cukrowych, czego dokonała cukrownia w Strzelinie, należąca do Suedzucker Polska S.A.

Wyższe plony buraków cukrowych

Kampania cukrownicza 2024/2025 trwała 135 dni, a plony wyniosły średnio 67,19 ton z hektara, co daje wynik o 5% wyższy niż w roku poprzednim.

- W zakończonej niedawno kampanii producenci cukru podpisali umowy na uprawę i dostawę buraków cukrowych z 26.126 rolnikami, od których zakupili 18.430.271 ton buraków. Oznacza to osiągnięcie poziomu, wcześniej niespotykanego – podaje Związek Producentów Cukru w Polsce.

W omawianej kampanii polscy producenci cukru wyprodukowali 2.577.822 ton cukru. Wynik ten jest najwyższym w branży cukrowniczej w Polsce.

image
Tabela nr 1.
FOTO: Związek Producentów Cukru w Polsce.

Jakie warunki pogodowe dla buraków cukrowych

Umiarkowane opady, stosunkowo wysokie temperatury powietrza, a także ogrzanie gleby do temp. przekraczającej 5˚C w marcu umożliwiły rozpoczęcie upraw przedsiewnych i siewów jeszcze przed połową miesiąca.

Oczywiście miały miejsce lokalnie większe ilości opadów, a także spadki temperatur, które wpłynęły na wydłużenie okresu siewów, a także miały przełożenie na większą ilość przesiewów przez zaskorupienia i uszkodzenia mrozowe.

W czasie wegetacji średnie temperatury były wyższe niż średnia wieloletnia, ale w niektórych regionach Polski nastąpiło załamanie pogody, gdzie temperatura spadła poniżej 0˚C.

Zobacz także: Uprawa buraka cukrowego – wyzwania na 2025 rok

Chwościk i chwasty

To, co sprzyja wegetacji buraków, sprzyja również rozwojowi chorób grzybowych. Szczególnie chwościka, którego presja była niezwykle silna, a skuteczność zabiegów fungicydowych można określić jako średnią.

- Czasami deficyt opadów wystąpił w okresie przypadającym na wykonywanie zabiegów herbicydowych, co wpływało na ich skuteczność prowadzonej ochrony. Ponadto opady często miały charakter nawalny o lokalnym zasięgu, powodując zalania i zamulenia plantacji oraz uszkodzenia wskutek gradobić – zaznacza ZPC.

W marcu miały miejsce pierwsze siewy, w niektórych rejonach kraju rozpoczęły się w połowie kwietnia, a w jeszcze w innych przez spadki temperatury oraz opady dopiero w maju. Równomiernym i szybkim wschodom buraków sprzyjało ogrzanie gleby i dobre uwilgotnienie.

Pchełka, szarek i mszyce

Pierwsze fazy wzrostu buraków, to również silny atak ze strony szkodników takich jak:

  • pchełki,
  • mszyce,
  • szarek komośnik.

- Na przełomie czerwca i lipca obserwowano naloty skośnika buraczaka oraz pierwsze objawy występowania chwościka na plantacjach. Lipcowe i sierpniowe opady, które wystąpiły w większości rejonów plantacyjnych sprzyjały przybieraniu masy korzeni oraz umożliwiły odbudowę aparatów liściowych w rejonach, których opady wcześniej nie występowały w dostatecznej ilości. Od opadów z połowy września wilgotność gleby była wysoka, co przy braku wyraźnego ochłodzenia przedłużało okres wegetacji. Takie warunki sprzyjały wzrostowi masy, ale nie zwiększaniu polaryzacji – dodano w podsumowaniu ZPC. 

image

Burak nie będzie się już opłacał? Mniejszy areał uprawy i spadające ceny cukru [REPORTAŻ]

Zwykle na te szkodniki stosowano minimum dwa zabiegi insektycydami, które oparte były na następujących substancjach czynnych, jak:

  • acetamipryd,
  • deltametryna,
  • flonikamid,
  • taufluwalinat.

Natomiast walka z chwastami to wykonanie około 3 do 4 zabiegów.

- Ochronę herbicydową prowadzono z wykorzystaniem pełnego spektrum dostępnych substancji aktywnych (po raz ostatni triflusulfuron metylu), wspomaganych adiuwantami podnoszącymi skuteczność zabiegów. Buraki uprawiane w technologii Conviso Smart były chronione herbicydem Conviso One – Podaje Związek Producentów Cukru.

Wracając do chwościka, w jego przypadku zwykle były to 2 do 3 zabiegów fungicydowych. Do ochrony wykorzystano takie substancje aktywne jak:

  • azoksystrobina,
  • fenpropidyna difenkonazol,
  • tetrakonazol,
  • mefentriflukonazol.

- Lokalnie konieczne było stosowanie fenpiroksymatu – jedynej substancji aktywnej dopuszczonej do zwalczania przędziorka chmielowca w buraku cukrowym. Część plantacji niestety z tytułu porażenia odbudowywała nową rozetę liściową. Brak nadmiaru wody w glebie w lecie spowodował, że choroby korzeni występowały w minimalnym nasileniu. Dopiero po wrześniowych opadach, w niektórych rejonach występowały podtopienia, co powodowało nasilenie chorób korzeni – dodaje ZPC.

Najważniejsze dane: plony, polaryzacja, skup i średnia wielkość upraw

Poniżej przedstawiamy tabele zawierające najważniejsze informacje o uprawie buraka cukrowego, w tym plony, polaryzację, a także skup oraz średnią wielkość upraw.

Bernat Patrycja na podstawie Związku Producentów Cukru w Polsce. 

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. luty 2025 15:01