StoryEditor

Kiedy i jaki bor w buraku?

Bor to najważniejszy dla buraka mikroelement. Nawet jeśli gleba jest zasobna w ten składnik, to trzeba go uwzględnić w nawożeniu.
31.03.2021., 12:03h
Zaczęły się siewy buraka cukrowego, dla którego ważnym składnikiem jest bor. Burak na wytworzenie 1 tony korzeni i odpowiedniej masy liści potrzebuje 6–12 g boru. Poza tym:
  • 28–30 g manganu,
  • 3 g miedzi,
  • 14 g cynku,
  • 25–35 g żelaza,
  • 1,5 g molibdenu.

Niedobory najpierw na młodych liściach

Na liściach buraka przy niewielkim niedoborze składnika możemy w ogóle się jego braku nie dopatrzeć. Braki składnika ujawniają się na najmłodszych liściach w postaci najpierw utraty intensywnie zielonego koloru, a następnie chlorozy. Potem stają się one zdeformowane, a na samym końcu pojawia się nekroza, czyli ich obumarcie. Na ogonkach liściowych mogą pojawić się pęknięcia, które z czasem drewnieją. Objawem, który pojawia się przy dużym niedoborze boru jest obumieranie najmłodszych, sercowych liści oraz stożka wzrostu.
Mówimy wtedy o zgniliźnie liści sercowych. Silny niedobór tego mikroelementu to także brązowienie korzeni, widoczne na przekroju, tzw. sucha zgnilizna korzeni. Są one dodatkowo słabo rozwinięte i wytwarzają więcej krótkich korzeni bocznych. Uszkodzenie korzeni jest nieodwracalne nawet po interwencyjnym podaniu większych dawek boru w nawożeniu nalistnym.

Bor doglebowo

Najskuteczniejszą receptą na walkę z niedoborami boru jest regularne nawożenie. Bor dostarczymy np. z obornikiem – ok. 150 g B w 30 t nawozu. Może on być jednak słabo dostępny przez związanie z materią organiczną. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie doglebowe przed siewem rośliny, np. boraksu w dawce do 2 kg/ha B (boraks zawiera 113 g/kg B, jego dawka zatem powinna wynieść około 18 kg/ha). Można zastosować saletrzak z borem lub nawozy wieloskładnikowe z tym składnikiem, które choć dostarczą go niewiele, to jednak zawsze choć w małym stopniu podniosą jego zawartość w strefie kilkunastu cm gleby.

Bor nalistnie

Nalistnie bor również można zastosować pod postacią boraksu. To minerał pochodzenia naturalnego i w małym stężeniu może być stosowany w nawożeniu. Zawiera 11,3% boru (113 g boru w 1 kg boraksu). Przed zastosowaniem warto go wcześniej dobrze rozpuścić i dopiero dodać do mieszaniny. Niektóre zalecenia nawożenia boraksem mówią o stosowaniu go w stężeniu nie większym niż 0,5% (czyli 0,5 kg w 100 l wody).
Jeśli jednak wcześniej nie stosowało się boraksu i nasuną się komuś wątpliwości odnośnie do bezpieczeństwa dla roślin można zastosować płynny nawóz z borem w postaci boroetyloaminy. To najpopularniejszy nawóz dolistny z borem. Większość takich produktów zawiera 150 g/l boru (są też takie zawierające np. 210 g/l B).

Kiedy przez liść?

Bor oddziałuje na wytworzone już liście. Nie zabezpieczymy więc w ten składnik drogą nalistną tych liści, które mają się dopiero pojawić. Dlatego też wszelkie zalecenia odnośnie do nawożenia nalistnego borem zawsze mówią o kilkakrotnym jego podawaniu. Z borem w buraka możemy wjechać w kilku terminach:
  • od fazy 3–4 liści. Mimo mniejszej masy liściowej, część boru będzie przez nie pobrana, a ilość, która dostanie się na glebę, będzie wykorzystana przez rośliny w około 20%. Zalecana dawka boru w tej fazie to 300 g/ha;
  • od zakrycia przez buraka  międzyrzędzi. Tu również można zastosować 300 g/ha B, a jego wykorzystanie przez liść będzie już dużo lepsze;
  • w terminie wykonywania ochrony fungicydowej. Wtedy zalecana dawka wynosi 150 g/ha B (trzeba wtedy uważać na pH wody, bo bor może je podnieść w dość dużym zakresie).


jd, fot. agrarfoto
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. listopad 2024 06:19