StoryEditor

Kiepski cukier w burakach

Kampania trwa na całego. Kopane buraki choć dają dobry plon korzeni, to jednak rozczarowują polaryzacją.
02.10.2017., 12:10h
Kto musiał odstawić buraki na początku kampanii ten wie o czym mowa. Niestety, deszczowa, umiarkowanie ciepła i pochmurna pogoda pod koniec lata spowodowała, że buraki nie wytworzyły zadowalającej ilości cukru w korzeniach. Pierwsze dostawy towaru do cukrowni wykazały, że polaryzacja wynosi nawet poniżej 15%. Pierwsze wyniki polaryzacji dla czterech cukrowni opublikowało LIZ. Dowiadujemy się z nich, że na dzień 1 września zawartość cukru w korzeniach dostarczanych do Gostynia, Miejskiej Górki, Środy wielkopolskiej i Glinijecka oscylowała w granicach 15–15,5%. Wyraźny spadek i to we wszystkich zakładach odnotowano w okolicach 10 września. Wtedy to polaryzacja spadła poniżej 15% – skrajnie wyniosła nawet 14,5%. Na koniec drugiej dekady września kwestia polaryzacji prezentowała się już lepiej, ale wciąż dużo poniżej oczekiwań samych rolników oraz cukrowni. Zawartość cukru wynosiła od 15 do 16,2%.
– Niestety w bardzo dużym stopniu pogoda jest odpowiedzialna za niską polaryzację. Brak słońca oraz niskie temperatury jakie mieliśmy na przełomie sierpnia i września skutecznie hamowały wzrost zawartości cukru w korzeniach – mówi nam jeden z rolników uprawiający buraki w okolicach Wrześni (woj. wielkopolskie). Z kolei jeden z plantatorów produkujących buraki dla Nordzucker w Opalenicy mówi nam, że jego buraki miały polaryzację 14,8–15%.
– Taki niski cukier miałem w burakach porażonych chwościkiem. Niestety było tak mokro na polu, że nie byłem w stanie wjechać opryskiwaczem i odpowiednio ochronić rośliny. Na polu, gdzie udało się ochronić rośliny polaryzacja wcale nie wypada lepiej. Wynosi średnio 15,5% – mówi rolnik.
Niestety, nierzadkim widokiem właśnie są plantacje silnie porażone przez chwościka – na nich przede wszystkim należy się spodziewać niższej polaryzacji. Sama choroba skutecznie ogranicza magazynowanie cukru, a ponadto teraz, gdy jest ciepło i słonecznie rośliny odbudowują liście, na które potrzeba energii pochodzącej z korzeni, czyli zmagazynowanego cukru.
W serwisie LIZ można też sprawdzić wyniki zawartości cukru w poprzednich latach. I tak w 2015 roku średnia polaryzacja pod koniec września wyniosła 19% i więcej.

A jak ta kwestia wygląda u Was? Poniżej krótka sonda, zapraszamy do udziału!

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 11:50