Gdy sami spożywamy urozmaicone potrawy, mamy lepszy humor, nastrój, chęci i zdrowie. Gleba będzie zdrowa, podobnie jak zdrowy organizm, jeśli zapewnimy jej bogato zastawiony stół, na którym znajdują się różnorakie pokarmy – zauważa Wiesław Skop z Jerzamic-Zdroju koło Złotoryi. W ten obrazowy sposób tłumaczy potrzebę utrzymania bioróżnorodności na polu. Prowadzi wraz z synem Andrzejem gospodarstwo, w którym od 8 lat uprawia mieszanki międzyplonowe.
Nie ma wielkiej konkurencji
Rolnik nie obawia się konkurencyjności międzyplonów wobec upraw.
– Nie mam obaw o to, że gatunek bobowaty będzie konkurował ze zbożem czy rzepakiem. Są to różne rośliny, o różnych wymaganiach. Rosną na różnych piętrach i zamiast konkurować, wspomagają się wzajemnie – uważa Wiesław. Dodaje, że ważne jest przeciwdziałanie erozji. – Według doradców z Soufflet z nieosłoniętej gleby wywiewane jest do 0,1 mm na rok warstwy ornej – mówi rolnik.
W ubiegłym sezonie w gospodarstwie przeprowadzili test. Jedno pole obsiali pszenicą odmiany Avenue, wsianą bezpośrednio w międzyplon (patrz ramka na str. 85), a drugie tą samą odmianą, ale tradycyjnie, z pełną ochroną i nawożeniem. Były to pola o podobnej glebie. W efekcie na polu z międzyplonem plon był 8,4 t/ha, a na tym drugim 9,5 t/ha. Jednak warto przyjrzeć się różnicy kosztów. Na polu wsianym w międzyplon był tylko jeden zabieg fungicydowy tanim prochlorazem, nie było konieczności skracania, a dawka azotu wyniosła wiosną tylko 60 kg/ha N. Na drugim polu były dwa fungicydy z górnej półki cenowej, zastosowano 120 kg/ha N. Rolnik uważa, że wzrost plonu o 1,1 t/ha nie rekompensował wyższych kosztów. Ale to nie wszystko.
– Wysokie dawki nawozów mineralnych źle wpływają na organizmy glebowe i przyczyniają się do osłabienia sprawności gleby – dodaje Wiesław. Jaki mają sposób na udane międzyplony?
Jak to robią pod pszenicę?
– Pod pszenicę ozimą po zbiorze rzepaku siejemy mieszankę: 200–250 kg/ha bobiku i peluszki, ok. 10 kg/ha słonecznika, ok. 20 kg/ha gryki oraz do 2 kg/ha facelii. Razem dawka nasion wynosiła 250–300 kg/ha – mówi Wiesław. Siane jest to siewnikiem Sky Agriculture Easy Drill HD bezpośrednio w ściernisko.
– Nie mamy problemów z oddziaływaniem pozostałości herbicydów z przedplonowego rzepaku. Przestrzegam jednak przed siewem strączkowych po stosowanej wiosną mieszaninie halauksyfenu z chlopyralidem, która może oddziaływać negatywnie na strączkowe – mówi Andrzej.