StoryEditor

Minister skarbu odbiera baty za KSC

Posłowie PiS i SLD nie przebierali w słowach, krytykując podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonaną ostatnio zmianę w zarządzie Krajowej Spółki Cukrowej.
18.03.2015., 13:03h

Przypomnijmy, że na stanowisko prezesa powołano Marka Spuz vel Szpos, dotychczasowego szefa fabryki cukierków należącej do „Polskiego Cukru”, który zmienił na tym stanowisku Marka Derezińskiego. Zgromadzeni na sali przedstawiciele związku plantatorów przy KSC czy posłowie nie wnoszą pretensji co do nowej osoby prezesa, ale do sposobu przeprowadzenia wyborów do zarządu KSC.

Cięgi w imieniu Ministerstwa Skarbu odebrał nowopowołany na stanowisko podsekretarza stanu tego resortu Cezary Gabryjączyk. Doprowadził on zresztą do szewskiej pasji przybyłych na spotkanie przedstawicieli plantatorów buraka cukrowego i polityków, stwierdzając, że w resorcie pracuje od niedawna (25.02), a procedura konkursu na stanowisko prezesa KSC odbyła się zgodnie z prawem. A o tym, jak ów konkurs się odbywał – z rozbrajającą szczerością dodał Grabryjączyk – „możecie sobie o tym Państwo przeczytać w informacji z naszego resortu”.

Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) nie pozostawił suchej nitki na tej wypowiedzi wiceministra skarbu:

– Pan sobie kpi z Komisji Rolnictwa i obecnych tu osób. To, że mało pan wie na temat KSC być może powinno być powodem, by nie przychodzić w ogóle na to spotkanie. W tym gremium wiele razy zajmowaliśmy się KSC. Rozmawialiśmy o rynku cukru. Urządziliście sobie sąd kapturowy nad Derezińskim, zaniedbujecie prywatyzację KSC – pełna odpowiedzialność za to spada na ministra skarbu, Włodzimierza Karpińskiego.

Poseł Romuald Ajchler (SLD) mówił:

– Chcemy poznać konkretne przyczyny zdjęcia ze stanowiska prezesa Derezińskiego. Jeśli były argumenty za jego odwołaniem, chcemy je poznać. Dlaczego odwołuje się sprawnego menedżera, który miał wizję rozwoju spółki? Bez wyjaśnień w tej kwestii pojawiają się dwuznaczności, w tym to, że była to zmiana polityczna.

Cezary Olejniczak (SLD) dodał:

– Włodzimierz Karpiński, szef resortu skarbu, jest posłem na RP z listy PO z Lublina. A nowo wybrany prezes KSC też pochodzi z tamtych stron.

Posłowie domagają się zatem spotkania z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim i wyjaśnienia, jak dalej widzi rozwój KSC w związku z likwidacją kwot cukrowych po wrześniu 2017 r. Czy dalej planowana jest dywersyfikacja przychodów spółki? Oczekiwane jest też bezwzględne wyjaśnienie decyzji odwołania prezesa Derezińskiego.

Krzysztof Jurgiel, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumował spotkanie ws. KSC, że prezydium Komisji podejmie dezyderat, by resort skarbu nie pobierał dywidendy z zysku KSC. Szerzej o kuluarach ostatnich zmian w „Polskim Cukrze” czytaj w najnowszym „top agrar Polska”.

Przypominamy, że Marek Spuz vel Szpos wybrany został w marcu br. na nowego prezesa Krajowej Spółki Cukrowej, zmieniając na tym stanowisku Marka Derezińskiego. Członkiem Zarządu odpowiedzialnym za obszar ekonomiczno-finansowy wybrano natomiast Krzysztofa Kowę, a Piotr Szymanek został Członkiem Zarządu odpowiedzialnym za obszar strategii i rozwoju oraz obszar korporacyjny KSC.

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Członka Zarządu odpowiedzialnego za obszar produkcji oraz obszar sprzedaży i marketingu zakończono bez wyłaniania kandydata. Rada Nadzorcza powołała jednak Tomasza Olenderka na stanowisko Członka Zarządu jako reprezentanta wybieranego przez pracowników Spółki. To efekty wyborów władz „Polskiego Cukru”, jakie odbyły się pod koniec lutego br.

Nowa kadencja Zarządu rozpocznie się w kwietniu, tj. dzień po Walnym Zgromadzeniu Spółki, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe KSC za rok obrotowy od 1 października 2013 r. do 30 września 2014 r., które planowane jest na 31 marca 2015 r.

Prezes Marek Spuz vel Szpos ma 51 lat. Jest absolwentem Politechniki Lubelskiej. W KSC pracuje od 2002 roku, m.in. na stanowisku dyrektora oddziału „Cukrownia Rejowiec”. Od 2011 roku piastował stanowisko prezesa zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” w Lublinie.

Krzysztof Kowa ma 54 lata. Jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W latach 2003-2008 był prezesem KSC, a od 2012 roku jest Członkiem Zarządu odpowiedzialnym za obszar Ekonomiczno-Finansowy, Handlu, IT, PR oraz Systemów Zarządzania. Wcześniej pełnił funkcję Dyrektora Inwestycyjnego w IX NFI im. E. Kwiatkowskiego oraz Dyrektora Departamentu Restrukturyzacji i Windykacji w BGŻ S.A. Centrala.

Piotr Szymanek ma 50 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1994 uzyskał uprawnienia radcy prawnego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. W latach 2008-2013 zajmował stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. korporacyjnych oraz p.o. Prezesa Zarządu w PGE Polska Grupa Energetyczna.

Tomasz Olenderek ma 45 lat. Jest absolwentem Wydziału Administracji Szkoły Wyższej im. P. Włodkowica w Płocku oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku pracy zawodowej związany był z „Cukrownią Borowiczki” w Płocku, w której pracował na stanowisku Kierownika Działu Handlowego. Sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników KSC „Polski Cukier. W latach 2004-2006 był Członkiem Rady Nadzorczej KSC wyłonionym z ramienia pracowników. Od 2006 roku jest Członkiem Zarządu wybieranym przez pracowników spółki.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:40