W 2018 roku powierzchnia uprawy sięgnie nawet 425 tys. ha co odpowiada wzrostowi o 4,4%. Oczekuje się jednak, że spodziewane plony na poziomie 77 t/ha będą znacznie niższe niż w roku poprzednim, kiedy to wynosiły średnio 84 t/ha.
W związku z tym zbiory buraków w wysokości 32,73 mln ton zwiększyłyby się, co według danych FAS odpowiadałoby nieznacznemu spadkowi wyniku w stosunku do zeszłego roku, w którym zebrano 34,19 mln ton buraków.
Powierzchnia uprawy buraków cukrowych czyli o 4,7% mniej niż w ubiegłym roku. Dosyć stabilna jest powierzchnia uprawy w pozostałych krajach z czołówki: Polsce, Zjednoczonym Królestwie i Holandii. Jednakże w krajach tych również spodziewany jest spadek plonów, a tym samym niższe zbiory.
Niekorzystne warunki pogodowe dla siewu znajdują odzwierciedlenie w szacunkach dotyczących plonów dla UE-28. Początkowo mroźne temperatury i śnieg, późniejsze opady deszczu utrudniały prace polowe, a na niektórych obszarach siewy opóźniły się nawet o cztery tygodnie, co stwarza trudne do nadrobienia zaległości. W rezultacie prognozy zbiorów są mniej korzystne. Ale jeszcze nie wszystko przesądzone. Do zbiorów zostało...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Mniejsza uprawa buraków we Francji, większa w Niemczech
W przypadku Niemiec, drugiego po Francji największego producenta cukru w UE-28, Zagraniczna służba rolna Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (FAS) przewiduje dalszą ekspansję obszaru uprawy buraków.