Jeśli chodzi o mszyce, to w buraku szukamy ich po spodniej stronie liści. Często jest tak, że jeśli szkodnik zasiedlił roślinę, to jej liście deformują się, najczęściej zaginają się w dół. W zagięciu po spodniej stronie liścia znajdziemy mszyce. Jednak nie zawsze można je tam znaleźć.
Dotychczasowy przebieg pogody również powodował podobne objawy na roślinach. Najpierw przymrozki, regionalnie solidne, a potem ocieplenie sięgające 27–28°C. Takie zmiany temperatury wpłynęły na rośliny negatywnie powodując zahamowanie wzrostu i wspomniane deformacje.
Nie tylko mszyce
W buraku można teraz zauważyć także uszkodzenia liścieni spowodowane przez pchełki. Mają one postać niewielkich otworów, które czasem mogą być przysłonięte niewyjedzoną skórką liścieni.
Można też zaobserwować także już szarka komośnika. Ten chrząszcz jest bardzo trudny do zauważenia, bo ma ubarwienie upodabniające go do gleby. W starszych burakach należy go szukać pomiędzy liśćmi sercowymi, gdzie dużo bardziej się wyróżnia. Chrząszcze mogą prowadzić tzw. żer zatokowy lub całkowicie zjadać liście.
Co jest zarejestrowane?
W przypadku zwalczania mszyc mamy do dyspozycji:
- deltametrynę,
- flonikamid,
- tau-fluwalinat,
- acetamipryd.
Na pchełki zarejestrowane są:
- deltametryna,
- teflutryna – tylko w zaprawie nasiennej!
Do zwalczania szarka zarejestrowane są:
- cypermetryna,
- deltametryna,
- lambda-cyhalotryna,
- acetamipryd,
- tau-fluwalinat.
Jeśli zatem zastosujemy np. deltametrynę, to mamy szansę ograniczyć wszystkie powyższe szkodniki. Pamiętajmy jednak, że pyretroidy będą działać najwyżej 4 dni, zwalczą szkodnika, z którym się zetkną (działanie kontaktowe na szkodnika, powierzchniowe na roślinie), a działanie stracą w temperaturze powyżej 20°C (obecne warunki sprzyjają działaniu tych substancji).
Na dłuższe działanie można liczyć w przypadku flonikamidu działającego translaminarnie i układowo i acetamiprydu, który na roślinie ma działanie powierzchniowe, wgłębne i systemiczne. Pamiętajmy jednak, że nie są one zarejestrowane do zwalczania wszystkich szkodników.
Progi szkodliwości
Oczywiście w zwalczaniu szkodników należy się opierać na progach szkodliwości:
- dla mszyc wynosi on 15% zasiedlonych roślin lub 15 nieuskrzydlonych mszyc/roślinę,
- dla pchełek: pierwsze uszkodzenia na liścieniach i pierwszych liściach, do fazy 4–5 liści 5–10 chrząszczy/m2,
- dla szarka komośnika: 1 chrząszcz/10 m2 lub uszkodzone 10% blaszki liściowej.