StoryEditor

Neonikotynidy w buraku dopuszczone w 2021 r.

Pisaliśmy już o tym, że decydenci europejscy chcą całkowitego wycofania neonikotynoidów z zapraw nasiennych. Głos sprzeciwu słyszany był m.in. z Belgii i został wysłuchany.
01.12.2020., 14:12h
Belgijscy rolnicy mogą odetchnąć z ulgą. Kolejny raz bowiem, już 3, w ramach derogacji będą mogli wysiać nasiona buraka cukrowego zaprawione neonikotynoidami. Belgijski minister rolnictwa David Clarinval 17 listopada 2020 r. zatwierdził na 2021 r. odstępstwo od europejskiego zakazu stosowania neonikotynoidów w zaprawach nasiennych buraka cukrowego – chodzi dokładnie o imidachlopryd. W ramach odstępstwa możliwy będzie siew nasion zaprawionych od 15 marca do 14 kwietnia.
Szczególnie zadowolony z decyzji jest Belgijskie Stowarzyszenie Producentów Buraka Cukrowego, które zwracało uwagę na rosnący problem występowania żółtaczki buraka po wprowadzeniu zakazu stosowania neonikotynoidów. Zaprawy były w stanie ograniczać szkodniki ssące, które przenoszą wirusa powodującego tę chorobę. Jednak jak się okazuje nie wszyscy rolnicy biorą pod uwagę wykorzystanie takich nasion. Belgijskie przepisy mówią bowiem, że przez 2 lata po uprawie roślin z nasion zaprawionych neonikotynoidami nie można wysiewać gatunków kwitnących, a w przypadku rzepaku jest to 5 lat. To będzie z pewnością dla wielu rolników duże utrudnienie. Te uprawy wymagają większych areałów niż burak cukrowy, więc wykorzystanie odstępstwa dotyczącego neonikotynoidów było stosowane tylko na 25–30% plantacji buraków w pierwszym roku derogacji i spadło do 10–15% w drugim roku – w 2020 r.

Chęci raczej skromne

To wszystko sprawia, że spółki hodowlane produkujące nasiona buraków raczej z małym entuzjazmem podchodzą to promocji nasion zaprawionych imidachloprydem. W 2020 r. była to tylko 1 firma. Czas zatem pokaże, czy żółtaczka buraka doskwiera belgijskim rolnikom tak bardzo, że mimo obostrzeń nałożonych na neonikotynoidy będą wysiewać nasiona nimi zaprawione.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:46