StoryEditor

Nie wapnować bezpośrednio pod buraka!

Wydawać może się, że powyższe stwierdzenie, aby nie wapnować bezpośrednio pod buraka cukrowego jest totalną bzdurą! Przecież burak – obok jęczmienia, lucerny i koniczyny czerwonej – jest w grupie gatunków najbardziej wymagających pod względem uregulowanego odczynu gleby. To jednak nie bzdura, ponieważ istota zakazu tkwi w słowie "bezpośrednio". Jak zatem wapnować pod gatunki wrażliwe?

29.10.2024., 13:35h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Przyczyny opóźnionego działania
  • Kiedy wapnować pod buraka?
  • Co jeśli są już oziminy?

Rzeczywiście burak, jęczmień, lucerna i koniczyna czerwona, to gatunki, które bardzo negatywnie reagują na zbyt niskie pH gleby. Zatem dlaczego nie wapnować bezpośrednio pod nie? Sprawa jest prosta – skuteczność zastosowanego wapna największa jest dopiero w drugim, a czasem nawet w trzecim roku od podania do gleby środka wapnującego. Wapno zastosowane po zbiorze przedplonu dla tych gatunków, czy jeszcze teraz – jesienią na przygotowane pod buraka pole, nie odda w pełni swojego dobroczynnego działania.

Zobacz także: Wygodny kalkulator opłacalności buraka – policz to sam!

Przyczyny opóźnionego działania

Przesunięta w czasie największa efektywność wapnowania wynika z co najmniej trzech przyczyn:

  1. odkwaszenie pod wpływem zastosowanego wapna to proces odbywający się przestrzeni całej tzw. warstwy ornej (roli). W przeciwieństwie do stosowanych nawozów mineralnych zawierających azot, fosfor, potas, magnez i siarkę, do których dążą korzenie roślin lub napotykają te składniki w czasie wzrostu, odkwaszenie musi być równomierne. W...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 18:49