Sokoły z cukrowni
Cukrownia w Glinojecku, która należy do Pfeifer & Langen Polska ma nietypowych mieszkańców. Na platformie, którą zbudowano na 100- metrowym kominie zamieszkały sokoły, które regularnie wracają w to miejsce.
– Zauważyliśmy, że na terenie biologicznej oczyszczalni ścieków należącej do cukrowni Glinojeck powstał bogaty ekosystem. Zleciliśmy więc przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej terenów i okolicy cukrowni. Wynika z niej, że w sąsiedztwie naszego zakładu zadomowiły się różne gatunki roślin i ptaków – mówi Joanna Embros, pełnomocnik zarządu ds. zintegrowanych systemów zarządzania i zrównoważonego rozwoju.
Cukrownia miała oczywiście wpływ na tak bogatą faunę i florę m.in. poprzez obecność zbiorników akumulacyjnych, a w lasach, które otaczają zakład, znajdziemy starodrzewy oraz młode zagajniki, które stanowią dom dla różnych gatunków ptaków.
Zobacz także: Więcej azotu nie oznacza większego plonu. Jak nawozić dobrze buraki?
Ograniczenie wpływu na środowisko
Pfeifer & Langen Polska od wielu lat prowadzi działania zmierzające do ograniczania swojego wpływu na otoczenie.
– Zanim podejmiemy decyzję o realizacji jakiejkolwiek inwestycji analizujemy projekt pod kątem możliwego wpływu planowanego działania na środowisko przyrodnicze i okolicznych mieszkańców – mówi Joanna Embros. Obecnie wiele projektów w Pfeifer & Langen Polska jest realizowanych w ramach strategii transformacji środowiskowej. Działania te podejmowane są na każdym etapie produkcji cukru – od uprawy buraków po dostawy produktów do klientów. Taki sposób funkcjonowania przynosi wymierne efekty – bogactwo roślin i zwierząt, które zadomowiły się na terenie i w okolicach cukrowni Glinojeck jest na to dowodem.
Bernat Patrycja
na podst. Pfeifer & Langen Polska
Fot: Pfeifer & Langen Polska