W powiecie śremskim i w Gniewkowie w rejonie plantacyjnym Cukrowni Glinojeck spotkali się plantatorzy, producenci maszyn i przedstawiciele przemysłu spożywczego podczas Spotkań Polowych w Manieczkach.
Zobacz także: Jak zwiększyć opłacalność uprawy buraka cukrowego? PORADNIK
Autonomiczne roboty do zwalczania chwastów
- Prezentujemy tu dzisiaj m.in. stosowanie dawnych metod – czyli np. pielenia mechanicznego, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – mówił na otwarciu prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak.
Jedną z największych nowości był autonomiczny robot do pielenia buraków.
Robot ten wykorzystuje do swojego działania kamerę oraz sztuczną inteligencję do rozpoznawania roślin. Następnie przeprowadza analizę i mechanicznie usuwa chwasty i w międzyrzędziach, jak i w rzędzie rośliny uprawnej.
Do usuwania chwastów wykorzystuje elementów roboczych, które wszyscy dobrze znamy z pielników oraz nowe noże zaprojektowane tak, aby precyzyjnie usuwać chwasty w rzędach.
- Dodatkowo, w celu wyeliminowania zachwaszczenia w najbliższej strefie rośliny uprawianej wykonuje punktowy oprysk herbicydem selektywnym. W ten sposób zużycie środków ochrony roślin można ograniczyć o około 70 procent – czytamy w informacji.
– Szukamy metod, które umożliwią nam zmniejszenie zużycia środków chemicznych, ograniczą wpływ produkcji buraków na środowisko. To odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy chcą kupować zdrową żywność – wyjaśnia prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak.
Zaprezentowany został także:
- pielnik z opryskiwaczem pasowym,
- inteligentny opryskiwacz punktowy, który również za pomocą analizy obrazu rozpoznaje rośliny i w zależności od stosowanego preparatu może wykonać oprysk rośliny uprawnej lub chwastu.
– Kurz, który będzie się na niej osadzał, nie przeszkadza. Sprawdziłem osobiście - w ubiegłym roku odchwaściłem ok. 250 ha – odpowiadał przedstawiciel producenta.
Uproszczona uprawa buraków
Uproszczone metody uprawy w burakach są promowane przez Pfeifer & Langen od lat.
– Najważniejsze to stworzyć roślinom dobre warunki rozwoju przy mniejszej liczbie przejazdów przez pole. Wielokrotne zabiegi uprawowe powodują duże straty wilgoci oraz zmniejszenie zawartości próchnicy w glebie – podkreśla Maciej Grobelny, menadżer ds. agrotechniki i kluczowych interesariuszy Pfeifer & Langen Polska.
Bernat Patrycja
na podst. inf.pras.