StoryEditor

Nykiel zamiast Barnasia

Krzysztof Nykiel z cukrowni Dobrzelin wygrał wczoraj wybory na prezesa Zarządu Głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Zastąpił on tym samym wieloletniego prezesa Związku – Stanisława Barnasia.
12.03.2015., 13:03h

Krajowy Zjazd Delegatów KZPBC 11 marca br. podjął jednocześnie decyzję, że w podziękowaniu za wieloletnią pracę na rzecz plantatorów, S. Barnaś otrzyma tytuł honorowego prezesa Związku.

Skład nowego Zarządu: Mieczysław Środa z cukrowni Werbkowice i Michał Grzegorczyn z cukrowni Świdnica. Sekretarzem Zarządu został Wojciech Skierkowski z cukrowni Glinojeck, a Sławomir Szyszka z cukrowni Gostyń – członkiem Prezydium.

Członkowie: Edward Szczepanik z cukrowni Kluczewo, Stefan Kowalski z cukrowni Chełmża, Roman Molenda z cukrowni Kruszwica, Ryszard Napierała z cukrowni Opalenica, Andrzej Kubiak z cukrowni Gostyń, Andrzej Nowakowski z cukrowni Kruszwica, Piotr Depta z cukrowni Glinojeck, Jan Rewera z cukrowni Ropczyce, Stanisław Paruch z cukrowni Krasnystaw, Bogdan Zioła z cukrowni Cerekiew.

Komisja Rewizyjna: Wiesław Olejniczak z cukrowni Środa Wielkopolska – przewodniczący, Czesław Podkański z cukrowni Krasnystaw – wiceprzewodniczący oraz: Kazimierz Kurzyński z cukrowni Chełmża, Karol Idasiak z cukrowni Cerekiew, Marek Koliński z cukrowni Nakło.

Delegaci stwierdzili, że wsparcie uprawy buraków cukrowych w postaci płatności powiązanych z produkcją jest strategicznym elementem warunkującym utrzymanie uprawy buraka cukrowego w Polsce. Poziom tego wsparcia w wysokości zaproponowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przyjętej przez Parlament, jest zbyt niski, aby umożliwić pełną konkurencję z plantatorami z innych krajów, gdzie zastosowanie ma system płatności na gospodarstwo (SPS). Zdaniem plantatorów, sposób rozdysponowania tego wsparcia w formie płatności na powierzchnię buraków kwotowych może prowadzić do przekroczenia maksymalnego limitu areału (211 tys. ha), powyżej którego wsparcie to może zostać zawieszone.

Mając na uwadze nową organizację rynku cukru  Krajowy Zjazd Delegatów KZPBC uważa za konieczne:

  • utrzymanie dotychczasowych rejonów plantacyjnych wraz z przysługującymi plantatorom prawami do uprawy i dostawy buraków cukrowych;

  • zapewnienie gwarantowanej ceny buraków cukrowych, która w każdym przypadku co najmniej pokrywa koszty uprawy i poniesione nakłady, a w przypadku sprzedaży cukru powyżej progu referencyjnego (404,4 euro/t) zapewnia równy udziału plantatorów w podziale wartości dodanej;

  • utrzymanie dotychczasowych rozwiązań dotyczących wzrostu lub obniżki ceny buraków w zależności od zawartości cukru;

  • utrzymanie dotychczasowych rozwiązań w zakresie kompleksowej obsługi surowca (załadunek, doczyszczenie, transport buraków do cukrowni oraz transport wysłodków do gospodarstwa) zarówno w zakresie sposobu jej organizacji, jak i wysokości udziału plantatorów w kosztach tej usługi.

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 09:08