StoryEditor

Odchwaszczanie: czy burak jest w opałach?

Uszczupla się pula substancji chwastobójczych, które możemy stosować w buraku. Nie mamy już desmedifamu i chlorydazonu. Jak zatem poradzić sobie bez nich?
24.02.2021., 14:02h
W ubiegłym roku zakończyła się możliwość legalnego stosowania desmedifamu, który był w składzie wielu herbicydów zarejestrowanych w uprawie buraka cukrowego. Substancja ta wykazywała wysoką skuteczność działania względem komosy białej oraz szarłatu szorstkiego. Nie jest to jednak substancja niezastąpiona.
Należy pamiętać, że decydując się na zabieg odchwaszczania, warto wykorzystać mieszaninę kilku substancji czynnych. Pozwoli to na poszerzenie spektrum gatunkowego zwalczanych chwastów, uzupełnienie sposobu działania i jest korzystne w strategii zapobiegającej wystąpieniu odporności na herbicydy.

Na początek glifosat

Jednym ze sposobów ochrony plantacji buraków przed chwastami jest stosowanie glifosatu do trzech dni po siewie. Substancja ta zwalcza chwasty, które są na polu jeszcze przed wschodami rośliny uprawnej, może dotrzeć także do roślin przebijających się w momencie zabiegu przez powierzchnię gleby. Jest to ważne zarówno ze strony zwalczania chwastów, jak i bezpieczeństwa względem buraków. Przed wykonaniem zabiegu należy sprawdzić stan kiełkowania nasion rośliny uprawnej, zwłaszcza kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają szybkim wschodom. Glifosat jest zatwierdzony w krajach Unii Europejskiej jedynie do 15 grudnia 2022 r. Należy zatem pamiętać, że ta metoda ochrony plantacji przed chwastami może w najbliższych latach zostać zupełnie wykluczona.

Dawki dzielone

Technologią najczęściej wykorzystywaną na plantacjach buraków cukrowych jest metoda dawek dzielonych. Polega ona na zwalczaniu chwastów w 2–3 zabiegach. Coraz częściej wykorzystywane są także mikrodawki, podczas których wykonuje się 4–5 zabiegów. Należy jednak pamiętać, że tylko dokładna lustracja plantacji może pozwolić na pełne powodzenie tych metod. W obu przypadkach stosowane są obniżone dawki herbicydów. Chwasty nie mogą być więc zaawansowane we wzroście i to właśnie jest głównym wyznacznikiem terminów stosowania herbicydów. W przypadku wykonywania 2–3 zabiegów faza rozwojowa chwastów nie powinna przekraczać fazy dwóch liści.

Więcej na temat odchwaszczania buraka w najnowszym, marcowym wydaniu „top agrar Polska”.



jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 04:38