Opielacz w gospodarstwie nie jest niczym nowym. Narzędzia takie mamy od wielu lat, a zmienia się jedynie rodzaj maszyny i jej wydajność. Obecnie mam 6-rzędowy opielacz marki Schmotzer – mówi Marek Brzeziński z miejscowości Bystrze.
Dawka wapna pod buraki i płodozmian
– Buraki przychodzą na pole po pszenicy ozimej. Słoma jest zostawiana na polu, ale opryskiwana jest środkiem bakteryjnym Rewital, aby przyspieszyć jej rozkład. Nie stosuję pod buraka obornika, gdyż zwiększa on zachwaszczenie – dodaje rolnik. Wskazuje także na to, że do pozyskania słomy z pola dla uzyskania obornika, następnie rozwiezienia samego nawozu i jego przyorania zanadto ubija się glebę. Lepiej jego zdaniem rozdrobnić i rozrzucić słomę i zastosować bakterie.
Zobacz także: Mszyca w buraku już jest. Czym ją zwalczać?
W gospodarstwie co roku stosowane jest wapno węglanowe lub z cukrowni. Dawki wynoszą po 1,5 t/ha przez dwa lata, a następnie rok 2–3 t/ha. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze – z plonem wywożone jest dużo tego składnika. Dawki wapnia też muszą być wysokie, bo żuławskie gleby mają nadmiar magnezu. Ponadto intensywna produkcja i nawożenie powo...