StoryEditor

Ostrożnie z azotem w uprawie buraka cukrowego!

Sprzyjające wysokie temperatury i wczesny siew mają bardzo dobry wpływ na uprawę buraka cukrowego. Jednak trzeba pamiętać o ograniczeniu nawożenia azotem.
01.05.2024., 09:00h

Zmniejszenie polaryzacji

Tegoroczne wczesne siewy buraka cukrowego wraz z wysoką temperaturą bardzo dobrze wpływają na uprawy. Pfeifer & Langen Polska przypomina o jednej ważniej kwestii, jaką jest konieczność ograniczenia nawożenia azotowego. Zbyt duża zawartość azotu wpływa na zmniejszenie polaryzacji, a co za tym idzie, ogranicza dochody rolników.

Zobacz także: Jak zwalczać mszyce w buraku cukrowym? Ekologia czy ekonomia?

Pierwsze siewy buraka cukrowego zaczęły się w połowie marca, a wschody jak podaje Pfeifer & Langen Polska w zdecydowanej większości pełne i wyrównane. Wyższa jest również intensywność mineralizacji azotu w glebie, co wpływa na większą dostępność azotu dla roślin.

– W tych warunkach należy szczególnie zwrócić uwagę, żeby nie przekroczyć właściwego poziomu nawożenia azotem. Ograniczając zużycie nawozów, plantatorzy nie tylko zmniejszają koszty uprawy i obciążenie środowiska, ale też poprawiają jakość korzeni – mówi dyr. ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska Mirosław Paluch.

Z badań wynika, że im wyższa zawartość azotu w burakach, tym niższa wartość polaryzacji.

Dawka azotu pod buraki cukrowe

Plantatorzy Pfeifer & Langen Polska do swojej dyspozycji ma specjalne oprogramowanie, dzięki któremu po wprowadzeniu danych dotyczących stanowiska, nawożenia organicznego, przedplonu i przebiegu wegetacji, oblicza rolnikowi właściwy poziom nawożenia azotem.

image

Produkcja cukru zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

\

Program wylicza dawki, w zależności od stanowiska:

  • na polach z zastosowanymi wcześniej nawozami organicznymi to od 40 do 60 kg azotu na ha,
  • na polach bez nawożenia organicznego to dawka około 100 kg azotu na hektar.

Pamiętajmy, że nawożenie azotem buraka cukrowego w terminie już po wschodach jest niewskazane, a wręcz błędem jest nawożenie po 15 maja. Może to skutkować obniżeniem zawartości cukru i pogorszeniem jakości technologicznej korzeni.

 

opr. Bernat Patrycja na podst. inf.pras.

Fot: canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 12:37