– Współpraca z naszymi plantatorami jest często już wielopokoleniowa. Chcemy stawiać na stałą i stabilną kooperację, by rozwijać rozwiązania wpływające jak najmniej negatywnie na środowisko – mówił na konferencji prasowej podczas Krajowych Dni Pola Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych w Pfeifer & Langen (na zdjęciu). Jednym z elementów poprawiających rentowność uprawy buraka i jednocześnie oszczędzających środowisko ma być promowanie nowoczesnych bezorkowych technologii uprawy buraka, np. strip-till. Najnowocześniejszą zdobyczą techniki, którą firma chce wprowadzać jest robot, który sam zasieje i mechanicznie odchwaści buraki. Pokaz takiej maszyny mogliśmy oglądać podczas KDP w Sielinku. Ten sam egzemplarz pracuje już na plantacji produkcyjnej w Wielkopolsce.
– Chcemy otrzymywać towar najwyższej jakości, dlatego też jako pierwsi w Polsce premiujemy rolników, którzy dostarczają buraki o niskiej zawartości azotu α-aminowego. Chodzi o to, żeby jeszcze lepiej wykorzystywać azot stosowany w burakach, a to oznacza też jego mniejsze zużycie – mówił Mirosław Paluch. Podkreślał, że już teraz obserwują spadek zużycia nawozów azotowych u swoich plantatorów o 34% od 2004 r.
Oszczędności w produkcji
Firma stawia też na ochronę środowiska podczas samej produkcji cukru. Zakłada, że do 2030 r. zredukuje emisje dwutlenku węgla w swoich zakładach o 40% w stosunku do poziomu obecnego. Ma się do tego przyczynić zmiana rodzaju paliwa wykorzystywanego w procesach technologicznych. Firma przechodzi w całości na gaz, by w jak największym stopniu zmniejszyć ślad węglowy. Oszczędności ma przynieść zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.– Sprzyjać temu mają też inwestycje, np. nowy silos na cukier w Miejskiej Górce, mający 62 m wysokości mogący pomieścić 60 tys. ton cukru. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie użycia transportu do przemieszczania go, zatem zyska na tym środowisko – Mówił Mirosław Paluch.
Ponadto ciepło powstające przy przerobie buraków wykorzystywane jest do ogrzewania domów mieszkalnych w Środzie Wielkopolskiej czy Gostyniu. W Środzie zapotrzebowanie miasta na energię cieplną zaspokajane jest w 40% przez cukrownię.
Nie tylko cukier
Pfeifer & Langen produkuje oczywiście nie tylko cukier biały. Firma produkuje też produkty dla pszczelarzy, produkty paszowe pod marką Tofi czy żel energetyczny dla osób aktywnych Diamant Pro Sport.Burak to roślina, którą w 100% da się wykorzystać. W około 18% składa się z cukru, w około 7% z suchej masy, z której powstają wysłodki, a z nich produkty paszowe, a w około 75% z wody. Ta odzyskiwana jest z korzeni buraka i wykorzystywana w procesach technologicznych w cukrowniach.
jd, fot. Melanowicz